Podpis kwalifikowany ze znacznikiem czasu – do czego służy?

O zastosowaniach podpisów elektronicznych, w tym także kwalifikowanych, wspominaliśmy wielokrotnie na naszym blogu. Tym razem jednak chcemy przybliżyć rozwiązanie, którym jest podpis kwalifikowany ze znacznikiem czasu. Czym jest ten znacznik i do czego służy? Czy warto z niego korzystać, czy może jest to niepotrzebna funkcjonalność?

Znacznik czasu – co to jest?

Znacznikiem czasu nazywany informację zaszytą w podpisie elektronicznym, która mówi o dokładnej dacie i godzinie uwierzytelnienia danego dokumentu. Określony w ten sposób czas jest niezwykle precyzyjny i niezależny. Proces znakowania nie bazuje na czasie systemowym komputera ani żadnego innego dostarczanego przez zewnętrzne narzędzia, chociażby przez Internet. Założenie jest takie, że taki pomiar może zostać zafałszowany lub niepoprawnie zinterpretowany. Najprostszym przykładem jest cofnięcie zegara w komputerze lub awaria systemów informatycznych. Znacznik czasu bazuje na niezależnym źródle, które jest określane przez dostawcę certyfikatu. W naszym przypadku jest to EuroCert. W ten sposób wszystkie ewentualne problemy bierze na siebie dostawca usług kwalifikowanych, a wskazywany w dokumencie czas jest prawidłowy bez wszelkich wątpliwości.

podpis kwalifikowany

Podpis kwalifikowany ze znacznikiem czasu – do czego służy?

Możesz zadawać sobie pytanie, do czego może służyć taki znacznik w podpisie. Przecież maile dochodzą zazwyczaj natychmiast, a każdy widzi na swoim komputerze, kiedy został przesłany dany plik. Niby tak, ale jest kilka sytuacji, przy których dokument znakowany czasem może uratować przynajmniej zawarcie umowy lub sytuację w czasie kontroli skarbowej. Podpisu ze znacznikiem czasu stosuje się przede wszystkim przy:

  • zawieraniu umów cywilno-prawnych, w tym umowy o pracę czy współpracy biznesowej,
  • startowaniu do przetargów za pomocą nośników elektronicznych,
  • podpisywaniu umów z bankami.

Takie rozwiązanie daje gwarancję, że w określonym czasie dokument elektroniczny istniał. Zapobiega to ewentualnym podejrzeniom o antydatowanie dokumentów. Niejednokrotnie właśnie certyfikat używający walidacji czasem chronił przed karami i sankcjami podatkowymi.

Znacznik czasu a ważność certyfikatu

Znacznik czasu ma jeszcze jedną, bardzo ważną funkcjonalność, która przydaje się szczególnie przy ważnej korespondencji, która może zostać zweryfikowana po dłuższym czasie. Podpis kwalifikowany ma swoją datę ważności. Nie jest on wydawany na czas nieokreślony. Tym samym może się zdarzyć sytuacja, w której pomyślnie złożono podpis na dokumencie wysłanym na przykład do przetargu. Jak każdy jednak wie, przetargi potrafią trwać bardzo długo – nawet i rok. Jeśli w tym czasie certyfikat wygasł, dokument będzie nieważny. Zastosowanie znacznika czasu sprawia, że w momencie otwarcia pliku, odbiorca zostanie poinformowany, że w momencie składania podpisu, certyfikat był ważny. Tym samym sam dokument także będzie jak najbardziej w porządku.

Podpis kwalifikowany ze znacznikiem czasu – ile to kosztuje?

Znaczniki są najczęściej oferowane wraz z podpisem kwalifikowanym. Można także dokupić zestaw przy przedłużaniu ważności certyfikatu. Pakiet może być ważny przez rok lub być odnawiany co miesiąc – w zależności od wymagań klienta. W cenie 40 złotych netto oferujemy 100 znaczników ważnych przez rok. Daje to zawrotną kwotą 40 groszy za jeden. Im więcej kupisz, tym niższa będzie cena jednostkowa. Kupując znaczniki jako dodatek do kwalifikowanego podpisu, zapłacisz jedynie 18 złotych. A zyskujesz pewność i bezpieczeństwo w każdej sytuacji.

znacznik czasu rok

Podpis kwalifikowany ze znacznikiem czasu nie jest wiele droższy od standardowej wersji certyfikatu. A zapewnia wiele funkcjonalności niezwykle przydatnych w prowadzeniu biznesu i nie tylko.