Podpis kwalifikowany w chmurze – nowinka od EuroCert

Podpisy kwalifikowane dają wiele korzyści i oszczędności. Przede wszystkim nie trzeba poświęcać czasu na ręczne zawożenie lub wysyłanie pism. Nie trzeba ich drukować, co przekłada się na większą ekologiczność rozwiązania. Jest to też tańsze. Koszt kilkunastu groszy dziennie to nic w porównaniu z kosztem zakupu zwykłej koperty. O paliwie do samochodu już nie wspomnimy. Często jednak słyszeliśmy o wadach podpisów elektronicznych. Teraz jednak wszystkich minusach można zapomnieć. EuroCert wypuszcza podpis kwalifikowany w chmurze!

Podpis kwalifikowany w chmurze a zwykły – jakie są różnice?

Przy standardowym podpisie kwalifikowanym konieczne jest posiadanie karty i czytnika. W szczególności osoby często podróżujące wskazywały wadę tego rozwiązania. Urządzenia bardzo łatwo jest zapomnieć. Tak jak kartę możesz przechowywać w portfelu, tak czytnik często zostawiasz w gnieździe USB w komputerze. I wtedy pojawiał się problem. Często powrót po niego był nieopłacalny, a nowe urządzenie to dodatkowy i niepotrzebny koszt. Dlatego też EuroCert zdecydował się na podpis kwalifikowany w chmurze, który nie wymaga żadnych dodatkowych narzędzi.

Jak otrzymać podpis chmurowy?

Procedura zakupu podpisu kwalifikowanego chmurowego jest taka sama, jak w przypadku standardowego certyfikatu. Trzeba zgłosić się do dystrybutora firmy, który potwierdzi tożsamość osoby starającej się o podpis. Podpisuje się niezbędne umowy i oświadczenia. Można od razu zacząć korzystać z podpisu! Nie trzeba czekać na wyrobienie karty i przesłanie czytnika kurierem.

Jak działa podpis kwalifikowany w chmurze?

Dotychczas, by podpisać dokument elektronicznie, musiałeś podłączyć czytnik i włożyć do niego kartę z zapisanym podpisem kwalifikowanym. W nowym rozwiązaniu EuroCertu podpis znajduje się w chmurze. By otrzymać do niego dostęp, wystarczy do oprogramowania SecureDoc 2.0 lub AdobeReader wpisać jednorazowy kod dostępu, który zostanie przesłany na laptopa lub telefon komórkowy po zalogowaniu. Najwyższe standardy bezpieczeństwa gwarantują, że w dalszym ciągu podpis będzie wykorzystywany tylko przez osobę do tego uprawnioną. Ba, ryzyko kradzieży chmurowego podpisu jest znacznie niższe niż ryzyko kradzieży karty kryptograficznej. Cały proces podpisywania dokumentu w chmurze zajmuje maksymalnie minutę. Dodatkowo nie ma konieczności wyciągania i podpinania dodatkowego sprzętu. Wystarczy przepisać kod!

Do czego można stosować podpis kwalifikowany?

Zgodnie z ustawą eIDAS oraz polską Ustawą o usługach zaufania i identyfikacji elektronicznej, podpis kwalifikowany jest równoznaczny z podpisem odręcznym. Może być stosowany do komunikacji:

  • prywatnej,
  • służbowej,
  • z urzędem skarbowym,
  • sądowej.

Jedynymi przypadkami, w których certyfikat elektroniczny się nie sprawdza są dokumenty, które wymagają formy pisemnej – standardowej, na papierze. Są to na przykład akty notarialne. Poza tym, nie ma ograniczeń w stosowaniu tego rozwiązania.

podpis kwalifikowany

Podpis kwalifikowany w chmurze to najnowocześniejsze rozwiązanie, które jeszcze bardziej ułatwia obsługę certyfikatu i podpisywanie dokumentów. A czy Ty masz już swój podpis? Nie czekaj! To tylko kilkanaście groszy dziennie, a o ile większy komfort i oszczędność!