Podpisy elektroniczne są coraz popularniejsze. Mogą być stosowane do komunikacji z sądami, urzędami, kontrahentami. Czy jednak musisz mieć podpis kwalifikowany, by sprawdzić poprawność przesłanego do Ciebie dokumentu? Podpis elektroniczny – jak sprawdzić i zweryfikować otrzymany plik?
Podpis elektroniczny – sprawdzenie i walidacja
Według odpowiedniej ustawy sprawdzenie podpisu elektronicznego nosi nazwę walidacji. Dokładne zapisy znajdziesz w art. 32 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 910/2014 z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylające dyrektywę 1999/93/WE. Walidacja potwierdza ważność kwalifikowanego podpisu elektronicznego pod warunkiem, że w momencie składania certyfikatów był on ważny i zgodny z pozostałymi wytycznymi ustawy.
Podpis elektroniczny – jak sprawdzić?
By sprawdzić poprawność podpisu elektronicznego, nie trzeba samemu posiadać takiego rozwiązania. Jest to bardzo wygodne, szczególnie jeśli otrzymujesz sporo dokumentów, samemu nie wysyłając zbyt wiele. Jak przeprowadzić taką walidację? Każdy dostawca podpisów kwalifikowanych dostarcza odpowiednie oprogramowanie do składania podpisów, ale także do ich sprawdzania. Pobranie takiego narzędzia i korzystanie z niego jest całkowicie bezpłatne. Płatne jest jedynie wyrobienie certyfikatu oraz karty kryptograficznej. Za pomocą tego oprogramowania można w prosty sposób upewnić się, czy nadawca faktycznie jest tym, za kogo się podaje.
Walidacja podpisu elektronicznego EuroCert
Jako renomowany dystrybutor podpisu elektronicznego EuroCert, nasze certyfikaty korzystają z oprogramowania SecureDoc. Pełną instrukcję obsługi narzędzia znajdziesz tutaj. W górnej części aplikacji znajduje się zakładka „Weryfikowanie” – tuż obok „Podpisywania”. Wystarczy na nią kliknąć, by otworzyło się menu kontekstowe, gdzie możesz dodać pliki i przeprowadzić proces sprawdzania. Ważne jest, by cały czas mieć połączenie z Internetem. Na koniec wyświetli się czytelny komunikat o stanie weryfikacji. Możliwe jest również podejrzenie szczegółów.

Podpis elektroniczny – jak sprawdzić bez specjalistycznego oprogramowania?
Nie tylko oprogramowanie dostarczane wraz z podpisem umożliwia walidację certyfikatu. Takim najbardziej znanym narzędziem do weryfikacji plików pdf (format najczęściej używany do przesyłania dokumentów) jest Adobe Acrobat Reader DC. Wystarczy kliknąć pole z szarą stalówką, by wyświetlić:
- dane autora podpisu,
- integralność certyfikatu,
- datę złożenia podpisu.
Cała procedura jest bardzo prosta i szybka.
Czemu warto weryfikować podpis?
Weryfikacja podpisu kwalifikowanego jest bardzo ważna. Tylko po tej procedurze mamy pewność, że faktycznie dokument został przesłany przez oczekiwanego nadawcę. Dużym błędem jest zbytnie zaufanie. Sam fakt otrzymania pliku z podpisem kwalifikowanym nie daje gwarancji jego poprawności i integralności. Bardzo często oszuści mogą podszywać się pod kogoś i wykorzystywać fakt, że odbiorca wiadomości nie sprawdzi, kto faktycznie dokument wysłał.

Trzeba pamiętać o tym, że samo posiadanie podpisu kwalifikowanego nie gwarantuje bezpieczeństwa. Należy być świadomym konieczności sprawdzania otrzymywanych certyfikatów. Nie jest to długotrwałe i nie wymaga sporego nakładu pracy. Trwa to jedynie kilkanaście sekund. Dlatego też zawsze uczulamy, by dopełniać wszelkich formalności – nawet przy długotrwałej współpracy. Nigdy nie wiadomo, kiedy może dojść do włamania na skrzynkę czy wycieku danych.