Zakup podpisu kwalifikowanego to duży krok, który ułatwi Ci prowadzenie korespondencji z urzędami, sądami, firmami. Zawsze jednak po jego utrzymaniu pojawiają się pytania – czy podpisywanie dokumentów jest trudne? Ile czasu to zajmuje? Jak się do tego zabrać? Rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości i pokażemy Ci krok po kroku, jak złożyć podpis kwalifikowany.
Co jest potrzebne do złożenia podpisu?
Przede wszystkim potrzebujesz oczywiście aktualnego podpisu kwalifikowanego, który możesz zakupić online w naszym sklepie. Niezbędna jest karta oraz czytnik do kart, które umożliwią Ci pełne korzystanie z nowej funkcjonalności. Większość urządzeń działa w trybie Plug&Play – nie wymagają instalowania żadnych sterowników czy dodatkowych działań. Po otrzymaniu swojej karty, włóż ją do czytnika podpiętego do komputera za pomocą gniazda USB. Poza tym niezbędne są także:
- komputer z funkcjonującym systemem operacyjnym,
- oprogramowanie do zarządzania kartą,
- w pewnych przypadkach także połączenie internetowe.
Zakładamy, że komputer z Internetem już masz. Oprogramowanie należy ściągnąć stąd. Nazywa się SecureDoc2 i umożliwia zarówno składanie podpisu, jak i jego weryfikację. Do ściągnięcia jest także instrukcja obsługi narzędzia.
Instalacja oprogramowania
Po ściągnięciu oprogramowania trzeba je zainstalować. Instalator poprowadzi Cię przez cały proces. Wystarczy sugerować się prezentowanymi komunikatami. Po wyborze języka instalacji oraz zaakceptowaniu umowy licencyjnej, musisz wskazać miejsce, gdzie program zostanie zainstalowany. Domyślnie jest to folder Program Files. Można również od razu utworzyć ikonę skrótu na pulpicie, co bardzo polecamy. Znacznie przyspieszy to późniejszą obsługę – nie trzeba będzie szukać oprogramowania w menu systemu operacyjnego. Następne okno dialogowe poprosi o możliwość instalacji, po której zakończeniu program jest gotowy do działania.

Jak złożyć podpis kwalifikowany?
Mając zainstalowane oprogramowanie oraz włożoną kartę do podpiętego czytnika kart, możesz przystąpić do podpisywania dowolnych dokumentów. SecureDoc2 umożliwia korzystanie z wielu możliwości, w tym:
- wariantu podpisu,
- typu podpisu,
- funkcji skrótu,
- rodzaju zobowiązania.
Przy odbieraniu karty powiemy Ci dokładnie, jakie ustawienia są przeznaczone dla Ciebie. Możesz także zaufać narzędziu i zgodzić się na domyślnie dobrane parametry. Po prawej stronie znajdują się ikonki „Dodaj plik” i „Dodaj katalog”. Umożliwiają one załadowanie pojedynczych plików lub całych katalogów, jeśli dokumentów jest więcej.

I to prawie koniec!
Na samym skraju prawej strony znajduje się ikonka „Podpisz pliki”. Po kliknięciu pokaże nam się komunikat uprzedzający o złożeniu podpisu kwalifikowanego. Wybieramy certyfikat, który posiadamy i którym chcemy podpisać pliki – jest to szczególnie przydatne przy wielu wykupionych certyfikatach. Potwierdzamy nadanym PIN-em. Status dokumentu zmieni się na „Podpisany”. I to wszystko! Cała procedura zajmuje najwyżej kilkanaście sekund. Po pierwszym podpisie wszystko okaże się bajecznie proste, a Twoje wątpliwości się rozwieją.

Pamiętaj, że w każdej chwili możesz się z nami skontaktować i zadać pytanie dotyczące tego, jak złożyć podpis kwalifikowany. Mamy kilkudziesięcioletnie doświadczenie w obsłudze firm i dostarczaniu narzędzi do prowadzenia biznesu. Jesteśmy dystrybutorem kas fiskalnych we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, urządzeń chłodniczych, systemów POS a teraz także – podpisów elektronicznych. Wszystko dla Twojej wygody.