Każdy przedsiębiorca, który rozpoczyna sprzedaż towarów lub usług osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej, jest zobowiązany do zakupu i zastosowania kasy fiskalnej. Oczywiście są pewne wyjątki od tej zasady, ale dzisiaj nie będziemy o nich mówić. Dzisiaj poruszymy temat ulgi na zakup kasy fiskalnej i przestrzegania wyznaczonych przez Ministerstwo Finansów terminów. Spóźnienie z fiskalizacją a ulga na zakup kasy fiskalnej – czy można ją w dalszym ciągu zastosować?
Ulga na zakup kasy fiskalnej – jak to wygląda?
Po zakupie kasy fiskalnej można starać się o ulgę w wysokości do 90% jej wartości, maksymalnie 700 złotych. Osoby będące płatnikami VAT o zwrot starają się podczas składania deklaracji tego podatku. Pozostali muszą wnioskować o naczelnika bezpośrednio. Konieczne jest posiadanie faktury za dokonany zakup, a także rozpoczęcie prowadzenia ewidencji.
Warunek dodatkowy do zastosowania ulgi
Ministerstwo Finansów wskazuje także, że przedsiębiorcy muszą dokonać fiskalizacji przed rozpoczęciem obowiązku fiskalizacji kasy. Zastosowanie ulgi jest możliwe, jeśli zostanie ona nabyta przed momentem powstania tego obowiązku. Oznacza to, że w przypadku spóźnienia niemożliwe jest staranie się o przyznanie ulgi.
Spóźnienie z fiskalizacją a ulga na zakup kasy – interpretacja Dyrektora KIS
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 września 2020 roku dotyczy przedsiębiorcy świadczącego usługi naprawy pojazdów silnikowych. Ta grupa firm była zobowiązana do wymiany swoich starych urządzeń na kasy fiskalne online do 1 stycznia 2020 roku. Niestety opisany przedsiębiorca nie zdążył zakupić urządzenia w terminie, a dokonał tego dopiero później. W związku z tymi Ministerstwo zaprzeczyło, że przedsiębiorca może starać się o przyznanie ulgi. Traci więc 700 złotych. Dotyczy to także sytuacji, w której firma zostaje zawieszona. Obowiązek zakupu ciąży na niej mimo wszystko. Nie ma także znaczenia czy przedsiębiorstwo w między czasie ma, czy nie ma możliwości świadczenia usług. Jeśli nie jest zawieszone, terminów należy przestrzegać.
Czy można jakoś się z problemu wykaraskać?
Dla spóźnialskich jest jednak rozwiązanie. Wystarczy zwrócić się do odpowiedniego naczelnika Urzędu Skarbowego z prośbą o odroczenie terminu fiskalizacji kasy. Wynika to wprost z art. 48 § 1 Ordynacji Podatkowej z dnia 29 sierpnia 1997 r. Oczywiście należy prośbę odpowiednio uargumentować. Zazwyczaj jednak urząd nie ma problemów z wydaniem pozytywnej decyzji w przypadku ciężkiej choroby przedsiębiorcy, wyjazdu za granicę czy innych, ważnych problemów.
Z naszej strony jednak zalecamy, by nie czekać do ostatniej chwili z zakupem i fiskalizacją kasy fiskalnej. Pamiętaj, żeby pod uwagę wziąć pod uwagę czas oczekiwania na serwisanta, dni wolne i weekendy, a także ewentualne problemy techniczne. To wszystko ma wpływ na termin fiskalizacji, ale ewentualne problemy nie będą brane pod uwagę przez Urząd Skarbowy.