Opublikowano Dodaj komentarz

Prowadzenie zajęć edukacyjnych a zwolnienie z kasy fiskalnej – czy to możliwe?

prowadzenie zajęć edukacyjnych a zwolnienie z kasy fiskalnej

Ostatnio wydano bardzo ciekawą interpretację dla podatnika prowadzącego działalność usługową dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Okazuje się, że szczególnie w obecnych czasach bardzo łatwo jest zastosować zwolnienie z posiadania kasy fiskalnej. Jakie są warunki i co trzeba spełnić, by móc z niej skorzystać, kiedy chodzi o prowadzenie zajęć edukacyjnych?

Sytuacja z życia wzięta – opis zdarzenia z interpretacji

Do Dyrektora KIS zgłosił się przedsiębiorca, który prowadzi naukę pływania na obiekcie basenowym. Jego klientami są osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, które regularnie przychodzą na zajęcia, jednak żaden z nich nie płaci przedsiębiorcy gotówką lub kartą. Wszystkie płatności są dokonywane za pomocą przelewów bankowych. Dodatkowo przedsiębiorca prowadzi pełną ewidencję osób, która zawiera:

  • imię i nazwisko kursanta,
  • datę zajęć.

Obecnie sprzedaż jest prowadzona za pomocą kasy fiskalnej, jednak podatnik chce z niej zrezygnować. Dyrektor KIS na to się zgodził.

Ustawa o kasach fiskalnych online

Prowadzenie zajęć edukacyjnych a zwolnienie z kasy fiskalnej – czemu jest to możliwe?

Przedsiębiorca nie prowadzi obecnie i deklaruje się do nieprowadzenia usług, które są wymienione w Rozporządzeniu Ministra finansów z 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Znajdują się tam rodzaje usług, które nie mogą korzystać ze zwolnienia, np.:

  • przewozy taksówkarskie,
  • naprawy pojazdów silnikowych,
  • doradztwo podatkowe,
  • usługi fryzjerskie i kosmetyczne,
  • mycie pojazdów.

Dyrektor KIS powołuje się także na pkt 37 załącznika tej samej ustawy, w której znajdują się czynności zwolnione z konieczności ewidencjonowania na kasie. Czytamy tam, że o ile zapłatę za usługę otrzymuje się za pośrednictwem poczty, banku lub SKOKU, a dodatkowo z ewidencji jasno wynika, jakiej czynności zapłata dotyczyła, możemy zrezygnować z kasy fiskalnej. Wystarczy, że klient jasno i czytelnie opisze tytuł każdego wykonywanego przez siebie przelewu.

Co to oznacza w praktyce?

Oznacza to tyle, że wszyscy, którzy świadczą usługi i otrzymują zapłatę na konto bankowe mogą zrezygnować ze stosowania kas fiskalnych. Dotyczy to nie tylko szkół pływania, ale także innych zajęć edukacyjnych i nie tylko. Wcześniejsze interpretacje pozwalały na to firmom świadczącym usługi budowlane czy remontowe. Czy jednak wszystko prezentuje się tak różowo? Niestety nie.

Konsekwencje likwidacji kasy fiskalnej

Decydując się na likwidację kasy fiskalnej i przyjmowanie zapłaty jedynie przelewem, trzeba pamiętać, że możemy ograniczać wielu osobom dostęp do naszych usług. W dalszym ciągu wiele osób woli płacić gotówką lub kartą. Co ciekawe, nie dotyczy to BLIK-a, o którym pisaliśmy ostatnio. Generuje to dodatkową konieczność prowadzenia samodzielnej ewidencji klientów i zapłaty, a także bieżącego śledzenia konta bankowego. Może to doprowadzać do szeregu utrudnień. Kasa fiskalna jest narzędziem, które pomaga w prowadzeniu działalności gospodarczej.

kasa fiskalna z elektronicznym zapisem kopii a kasa online

Pamiętając o wszystkim, co napisaliśmy, musisz samodzielnie podjąć decyzję o stosowaniu lub likwidacji kasy. Bądź świadomy wszystkich wad i zalet tego rozwiązania. Szczególnie że małe i mobilne kasy fiskalne online wcale nie są uciążliwe, a dają wiele możliwości!

Dodaj komentarz