Opublikowano Dodaj komentarz

Napiwki dla kelnerów nabite na kasę fiskalną – jak rozliczyć?

napiwki dla kelnerów nabite na kasę fiskalną

Napiwki mogą stanowić dla obsługi kelnerskiej nawet drugą wypłatę. Teraz możliwości na zapłatę jest znacznie więcej – gotówka, przelew czy BLIK. Często także może zostać także uwzględniona na paragonie fiskalnym. Jak to wygląda w praktyce? Napiwki dla kelnerów nabite na kasę fiskalną – jak to wygląda w praktyce?

Napiwki dla kelnerów nabite na kasę fiskalną – obowiązkowe kontra dobrowolne

Istnieją co do zasady dwa rodzaje napiwków. Jedne są dobrowolne – chęć ich uiszczenia oraz wysokość zależą tylko od gości restauracji czy baru. Drugie są doliczane obowiązkowo do rachunku i nazywane są często tzw. serwisem. Pierwszy rodzaj nie jest uznawany za przychód przedsiębiorcy, a tym samym nie musi być ewidencjonowany na kasie fiskalnej. W przypadku płatności gotówkowych, pieniądze te nie trafiają nawet do rąk właściciela, tylko od razu do pracowników. Kompletnie inaczej jest w przypadku obowiązkowych napiwków. Te przychód już stanowią, a tym samym muszą być zaewidencjonowane na kasie fiskalnej i uwzględnione na paragonie.

Wykazywanie dobrowolnych napiwków na paragonach

Okazuje się jednak, że wykazywanie napiwków na paragonie nie jest przeciwwskazane. Jak najbardziej można je uwzględniać, co jest nawet przydatne w przypadku napiwków dawanych za pomocą karty płatniczej. Dzięki temu można rozgraniczyć i udokumentować różnicę między zapłatą za usługę a właśnie napiwkiem. Trzeba jednak pamiętać, że pozycja ta powinna mieć stawkę 0% i prawidłowy opis w książce kasy. Taka pozycja na paragonie ma charakter jedynie informacyjny.

napiwki dla kelnerów nabite na kasę fiskalną

Napiwki dla kelnerów nabite na kasę fiskalną – przychód pracownika

Napiwki dobrowolne są zawsze przychodem pracownika, nigdy pracodawcy. W przypadku otrzymywania gotówki, rozliczenie tych pieniędzy leży po stronie kelnera. Musi je wykazać w swoim zeznaniu podatkowym i szykować się na zapłatę należnego podatku. W praktyce zdarza się to dość rzadko, a napiwki częściej są traktowane jako nieopodatkowany dochód. Inaczej jest przy napiwkach „kartowych”. Są też one mniej lubiane przez kelnerów. Ponieważ napiwki w pierwszej kolejności trafiają do pracodawcy, jest on zobowiązany do pobrania zaliczek na podatek dochodowy oraz na ubezpieczenia społeczne.

Interpretacja indywidualna dotycząca napiwków

Powyższe stanowisko wynika wprost z Interpretacji Indywidualnej 0115-KDIT2-1.4011.143.2019.4.KK z dnia 21 czerwca 2019 roku. Według dokumentu to właśnie pracodawca ma obowiązek prawidłowego rozliczenia napiwków i odprowadzania wszystkich zaliczek. Do pracowników powinny więc trafić już pieniądze odpowiednio pomniejszone. Informacje te muszą znaleźć się w PIT-11, który będzie przekazywany podatnikom po zakończeniu każdego roku podatkowego. Dyrektor KIS utrzymuje też, że w przypadku napiwków gotówkowych, konieczne jest ich wykazanie w PIT-37 jako przychód z innych źródeł.

Oprogramowanie do obsługi restauracji

Napiwki dla kelnerów nabite na kasę fiskalną powinny mieć stawkę 0% i stanowią zawsze przychód pracownika. Jednak nie trzeba ich uwzględniać na paragonach. W interesie tego, kto ten napiwek otrzymał, leży prawidłowe rozliczenie się z Urzędem Skarbowym.

Dodaj komentarz