Obowiązek posiadania kasy fiskalnej spoczywa na każdym przedsiębiorcy, który w ubiegłym roku zarobił ponad 20 tys. zł na sprzedaży towarów i usług. Większość z nich wraz z wprowadzanymi od 2019 roku zmianami w ustawach została zobligowana do wymiany starych kas z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii na urządzenia połączone z Internetem. Tradycyjne modele miały zostać wycofane ze sprzedaży z końcem roku 2022. Jak się okazuje, pojawiły się pewne wyjątki od wprowadzonych ustaw. To kasy o zastosowaniu specjalnym.
Kasy o zastosowaniu specjalnym – jakich branż dotyczą?
Specyfika niektórych działalności wymaga, by wykorzystywane w nich kasy rejestrujące, posiadały specjalnie przystosowane funkcje, programy pracy oraz parametry techniczne. Wiąże się to z niestandardowym rodzajem sprzedaży usług i produktów lub koniecznością współpracy z innymi urządzeniami. Jeśli świadczysz usługi przewozu osób taksówkami lub pojazdami transportu pasażerskiego, sprzedajesz refundowane leki na receptę, korzystasz z urządzeń do automatycznej sprzedaży towarów i usług – na pewno używasz kas o zastosowaniu specjalnym. Podobnie, gdy w swojej działalności rozliczasz więcej niż jedną transakcję równocześnie. A także gdy sprzedajesz towary i usługi w wolnych obszarach celnych lub składach celnych.
Jakie zmiany weszły w roku 2023?
Wraz z końcem 2022 roku, ze sprzedaży wycofano tradycyjne kasy fiskalne, z zapisem elektronicznym. Jednak przedsiębiorcy, którzy do tej pory korzystali z tych urządzeń i nie są ustawowo zobligowani, nie muszą wymieniać ich na nowe. Korzystanie z kas zapisujących kopie na nośnikach danych lub papierowych rolkach jest dopuszczalne aż do momentu ich wyeksploatowania.
Obowiązkową wymianą kas na modele połączone z Internetem zostały objęte branże wymienione w art. 145b ustawy o VAT. Są to m.in.:
- stacje benzynowe,
- warsztaty samochodowe,
- wulkanizacja,
- placówki gastronomiczne,
- hotele,
- fryzjerzy,
- kosmetyczki,
- budowlańcy,
- opieka medyczna,
- siłownie.
Od bieżącego roku, następuje koniec sprzedaży kas rejestrujących z zapisem elektronicznym. Otwierając nową działalność, możesz nabyć wyłącznie kasę fiskalną online lub w formie oprogramowania.
Kasy o zastosowaniu specjalnym z elektronicznym zapisem kopii – kiedy możesz je jeszcze kupić?
Tak jak wspomnieliśmy, w grudniu 2022 r. uchwalono dodatkową ustawę, która przewiduje pewne wyjątki. Kasy z elektronicznym zapisem, o zastosowaniu specjalnym będą otrzymywać homologację, co do spełnienia swoich funkcji, posiadania odpowiednich parametrów i warunków technicznych jeszcze do końca 2023 r. Wynika to z przewidywanych problemów z dostępem do kas typu online dla tych branż. Tym samym, jeśli należysz do podatników objętych obowiązkiem stosowania kas rejestrujących o zastosowaniu specjalnym, wciąż możesz kupować stare modele.
Czym się różni kasa z elektronicznym zapisem kopii od kasy online?
Tradycyjne urządzenia rejestrujące nie posiadają połączenia z Internetem. W związku z tym nie łączą się z Centralnym Repozytorium Kas prowadzonym przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Korzystając z nich, masz obowiązek przechowywania kopii każdego wydanego paragonu, w formie papierowej lub na nośniku pamięci oraz drukować codzienne raporty dobowej sprzedaży.
Kasa online mając stałe łącze internetowe, przez co automatycznie przesyła raporty do Centralnego Repozytorium Kas. Zwalnia Cię tym samym z obowiązku archiwizacji i uciążliwego magazynowania setek paragonów. Sprawdź, jakie kasy o zastosowaniu specjalnym mamy w swojej ofercie. Może nie będziesz musiał wydawać pieniędzy na stare urządzenie. Zapraszamy do naszej oferty!