
Prowadzenie biznesu w obecnych czasach nie jest proste. Wielu przedsiębiorców podjęło decyzję o zawieszeniu lub nawet zamknięciu działalności. Większość osób wie, że kasę fiskalną należy wtedy wyrejestrować. Co jednak w momencie, w którym chcielibyśmy wznowić działalność? Czy musimy kupić urządzenie fiskalne ponownie, czy możemy skorzystać z jednego ze zwolnień? Zwolnienie ze stosowania kasy fiskalnej a ponowne otwarcie firmy – wszystko, co musisz o tym wiedzieć.
Zwolnienie ze stosowania kasy fiskalnej – kiedy przysługuje?
Niejednokrotnie wspominaliśmy już, kiedy możemy skorzystać ze zwolnienia z posiadania kasy fiskalnej. Dla przypomnienia, podkreślimy, że z takiej ulgi mogą skorzystać przedsiębiorcy:
- obrocie nieprzekraczającym 20 tysięcy złotych w danym roku podatkowym lub kwotę proporcjonalną do czasu prowadzenia sprzedaży,
- sprzedający towary i usługi, które znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących,
- stosujący dostawę towarów w systemie wysyłkowym i przyjmującym zapłatę za pośrednictwem banku,
- świadczący usługi i sprzedający towary innym firmom.
Jeśli więc przed zamknięciem działalności spełnialiśmy te warunki, a po ponownym otwarciu dalej je spełniamy – możemy zastosować zwolnienie z kasy fiskalnej. Co jednak w przypadku, kiedy nie mieliśmy prawa do zwolnienia wcześniej?
Zwolnienie ze stosowania kasy fiskalnej a ponowne otwarcie firmy
W przypadku otwarcia firmy o identycznym lub podobnym profilu działalności, zwolnienie ze stosowania kas fiskalnych już nas nie obowiązuje, jeśli wcześniej też nie mieliśmy do niego prawa. Przykładowo, mając przekroczony limit obrotu w poprzedniej firmie i otwierając (w tym samym roku) nową, nie mamy prawa do ulgi z tytułu niskiego obrotu. Jest to spowodowane funkcjonowaniem naszego systemu podatkowego. Działalność gospodarcza zakładana na dane imię i nazwisko wypracowuje przychód na rzecz danego podatnika. Do obrotu więc muszą wliczyć się wszelkie transakcje, które były wykonane wcześniej na to samo nazwisko. Nawet jeśli firma jest już inna. W takim przypadku już pierwsza sprzedaż musi być zarejestrowana na kasie. Wyjątkiem od reguły jest na przykład zmiana systemu sprzedaży. Wcześniej prowadziliśmy sklep stacjonarny, teraz otworzyliśmy sklep wysyłkowy z płatnościami tylko i wyłącznie za pośrednictwem banku lub poczty. Możemy zastosować zwolnienie, choć wcześniej go nie mieliśmy.
Kiedy wcześniej przysługiwało nam zwolnienie, a teraz nie
Sytuacja może być także odwrotna. Wcześniej prowadziliśmy sprzedaż zwolnioną z posiadania kasy rejestrującej. Teraz otworzyliśmy firmę oferującą inne usługi i towary, które zostały wpisane w rozporządzeniu jako takie, które bezwzględnie wymagają rejestracji kasą już od pierwszej transakcji. Są to przykładowo:
- usługi kosmetyczne i fryzjerskie,
- usługi prawne,
- sprzedaż alkoholu i tytoniu,
- świadczenie usług gastronomicznych,
- sprzedaż sprzętu radiowego czy telewizyjnego.
W takiej sytuacji także od razu musimy zakupić kasę fiskalną. W ogólności jednak, jeśli stosowanie urządzenia było dobrowolne przy pierwszej działalności, to przy drugiej także będzie ono dobrowolne, a tym samym możemy skorzystać ze zwolnienia.
Pamiętajmy, że decydując się na otwarcie ponowne działalności, warto zdecydować się od razu na zakup kasy fiskalnej online. Dzięki temu unikniemy konieczności wymiany urządzenia za chwilę, kiedy starsze wersje, z elektroniczną kopią przestaną być wspierane.