Opublikowano Dodaj komentarz

Zmiany w zwolnieniu z kas fiskalnych – co się zmieniło?

zmiany-w-zwolnieniu-z-kas-fiskalnych

Ministerstwo Finansów wydało nowe rozporządzenie 24 listopada 2023 roku, które – w dużym skrócie – przedłuża dotychczasowe zasady zwolnienia z obowiązku używania kas fiskalnych do rejestrowania sprzedaży na kolejny rok, czyli do końca 2024 roku. Jednakże, w porównaniu do poprzednich przepisów, jest jedna zmiana. Jakie są zmiany w zwolnieniu z kas fiskalnych?

Rozporządzenie o zwolnieniach z kas fiskalnych

Wyżej wspomniany dokument to Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2023 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, który wszedł w życie 1 stycznia 2024 roku. W porównaniu do poprzedniego roku, jest jedna zmiana: już nie można korzystać ze zwolnienia w przypadku sprzedaży odbiorników cyfrowych, które były wspierane przez rząd w związku ze zmianą standardu telewizji cyfrowej. Usunięcie tego zwolnienia wynika z tego, że program wsparcia zakończył się w 2022 roku, więc nie ma już podstaw, by utrzymywać zwolnienie dla tych odbiorników.

Skąd ta decyzja?

Podstawą dla tych decyzji były opinie Ministerstwa Cyfryzacji oraz analiza obecnych potrzeb rynku. Nowe przepisy podkreślają również znaczenie traktowania wszystkich podmiotów rynkowych w równy sposób.  Jest to zgodnie z zasadami prawa konstytucyjnego, które wymagają sprawiedliwego traktowania podobnych przypadków. Mowa tu oczywiście o operatorze pocztowym, czyli naszej Poczcie Polskiej, która była odpowiedzialna za wymianę dekoderów i dostarczanie nowych, by można było bez problemu odbierać telewizję w każdym domu.

zmiany w zwolnieniu z kas fiskalnych

Zmiany w zwolnieniu z kas fiskalnych – co jeszcze?

W 2024 roku, określone działania i grupy nadal będą mogły korzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kas fiskalnych online, ale z pewnymi wyjątkami. Przykładowo, zwolnienie to dotyczy:

  • podmiotów, które w poprzednim roku miały niską wartość sprzedaży (do 20 000 zł) na rzecz osób prywatnych i rolników ryczałtowych,
  • nowo rozpoczynających działalność, którzy przewidują, że ich sprzedaż będzie niska,
  • tych, którzy sprzedają towary lub usługi zwolnione z obowiązku rejestrowania sprzedaży,
  • jednostki samorządu terytorialnego w zakresie określonym przez prawo.

Jest ważne, by pamiętać, że pewne rodzaje sprzedaży, jak np. nieruchomości czy towary i usługi trwale związane z działalnością podatnika, są wyłączone z tych zwolnień. Dodatkowo, przy obliczaniu wartości limitu uprawniającego do zwolnienia z kasy fiskalnej nie wlicza się VAT-u – liczy się sama kwota netto.

Podsumowując, jeśli nie zajmujesz się sprzedażą dekoderów cyfrowych, zmiany w zwolnieniu z kas fiskalnych raczej Cię nie dotyczą. Jeśli jednak masz jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu! Zadzwoń lub napisz.

 

Dodaj komentarz