
Możliwość starania się o ulgę na zakup kasy fiskalnej jest ściśle opisany przez właściwe ustawy i rozporządzenia. Ulga stanowi dość dużą pomoc finansową, szczególnie małym przedsiębiorcom, którzy dopiero rozpoczynają działalność. Stanowi nawet do 90% wartości netto urządzenia, maksymalnie 700 złotych. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie się ją otrzymać. Takim przypadkiem jest na przykład zakup kasy po terminie.
Ulga na zakup kasy fiskalnej – kiedy można otrzymać?
O możliwości skorzystania z ulgi na zakup kasy fiskalnej mówi nam Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwana w skrócie ustawą o VAT. Art. 111 ust. 4 jasno wskazuje, że odliczyć kwotę zakupu mogą przedsiębiorcy, którzy:
- są zobowiązani do rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych online i rozpoczęli tę czynność w przepisowym terminie lub
- nie mieli wcześniej kasy fiskalnej i zdecydowali się na zakup i korzystanie z kasy fiskalnej online.
Co ważne, ulgę można otrzymać tylko na zakup kasy fiskalnej online. Choć urządzenia z elektronicznym zapisem kopii dalej są w obrocie i można z nich bez obaw korzystać, to jednak zwrot wydanych pieniędzy od państwa nam nie będzie przysługiwał.
Zakup kasy po terminie
Duży problem z otrzymaniem ulgi miał pewien właściciel warsztatu samochodowego. Przypomnijmy, że kasa fiskalna online dla warsztatów samochodowych jest obowiązkowa od 1 stycznia 2020 roku. Jednak ten przedsiębiorca urządzenie zakupił i zgłosił do urzędu dwa tygodnie później, usprawiedliwiając się brakiem dostępnych kas na rynku oraz chorobą. Między 1 stycznia a dniem fiskalizacji nie prowadził sprzedaży usług i towarów, dzięki czemu nie łamał prawa, jednak problematyczne okazało się wniesienie o przyznanie wyżej wymienionej ulgi. Okazało się bowiem, że przedsiębiorca ten nie spełnił pierwszego warunku. Powinien zacząć z niej korzystać (czyli zafiskalizować) od 1 stycznia 2020 roku. Tak się jednak nie stało. Tym samym nie otrzymał prawa do ulgi, co zostało jasno powiedziane w interpretacji indywidualnej z dnia 16.09.2020 r. nr 0111-KDIB3-2.4012.429.2020.2.MN, wydanej przez Dyrektora KIS-u.
Jak otrzymać ulgę na kasę fiskalną?
Jak więc widać z wyżej przytoczonego przykładu, konieczne jest utrzymanie terminu ustawowego. Przypominamy, że najbliższym jest 1 stycznia 2021 roku, gdzie z kas fiskalnych online muszą zacząć korzystać:
- restauracje, bary i inne placówki oferujące wyżywienie (także sklepy z hot-dogami!),
- hotele i przedsiębiorcy oferujący usługę krótkotrwałego zakwaterowania,
- sprzedawcy węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, koksu i półkoksu.
Nie warto więc czekać na ostatnią chwilę z zakupem nowego urządzenia. Jeśli potrzebujesz nowej kasy fiskalnej we Wrocławiu, zapraszamy do kontaktu już dziś. Kolejnym warunkiem uzyskania ulgi jest posiadanie dokumentu potwierdzającego zakup, czyli najprościej mówiąc – faktury VAT. Pamiętajmy, że o zwrot możemy starać się dopiero po uiszczeniu całości zapłaty za urządzenie.
Z wyżej przytoczonej sytuacji można wywnioskować, by nie odkładać zakupu kasy fiskalnej na ostatnią chwilę, szczególnie że wypada ona na okres okołoświąteczny. Może się zdarzyć, że konkretnego urządzenia nie będziemy mieli na stanie lub kolejka przedsiębiorców oczekujących na fiskalizację będzie bardzo spora. Wybierz swoją kasę już dziś i umów się na jej montaż w Twojej siedzibie w dowolnie wybranym terminie – byle przed końcem roku. 😉