Opublikowano Dodaj komentarz

Wyłączenie kasy fiskalnej online – czy to zgodne z prawem?

Wyłączenie kasy fiskalnej online

Od kilku miesięcy wdrażamy u naszych klientów kasy fiskalne online. Urządzenia te są już obowiązkowe chociażby w warsztatach samochodowych. Podatnicy mogą także samodzielnie i z własnej woli decydować się na wymianę starych kas lub zwyczajnie kupić wersję online przy otwieraniu swojej pierwszej działalności, mimo iż nie jest to wymagane przepisami prawa. Urządzenia te budzą jednak dalej dość dużo wątpliwości, jak chociażby to, czy możliwe jest wyłączenie kasy fiskalnej online, kiedy nie prowadzimy żadnej sprzedaży.

Kasa fiskalna online – co mówi ustawa?

Kasa fiskalna online według ustawy powinna umożliwiać przesyłanie danych do CRK „na życzenie”. Podatnik musi zapewnić stałe i bezpieczne łącze internetowe, za pomocą której wszystkie transakcje będą zapisywane w Centralnym Rejestrze Kas. W związku z tym pojawia się wiele pytań, jak chociażby to, czy urządzenie w takim razie musi być także stale włączone. W przeciwnym przypadku przecież, nie ma także połączenia z Internetem i nie może wysyłać danych „na żądanie”. Jak to w końcu jest? Niestety sama ustawa nic na ten temat nie mówi. Należy raczej zdać się na zdrowy rozsądek.

Wyłączenie kasy fiskalnej online – przykład z życia

O ile przedsiębiorca prowadzi stałą sprzedaż, czyli codziennie otwiera swój sklep i dokonuje sprzedaży, sytuacja jest raczej jasna. Co jednak w przypadku, gdy sprzedaż jest dokonywana zaledwie przez kilka dni w miesiącu? Może się tak zdarzyć, gdy tego typu działalność nie jest głównym sposobem zarobkowania. Co w czasie przerwy między poszczególnymi dniami sprzedaży? Ustawa mówi, że kasa, która pracuje w trybie fiskalnym, musi mieć zapewnione stałe łącze internetowe. Czym zatem jest ten tryb fiskalny? Urządzenie przechodzi w niego po dokonaniu fiskalizacji, czyli przypisania stałego numeru NIP podatnika do modułu fiskalnego. Wynika z tego zapisu, że po dokonaniu tej czynności, kasa powinna być stale podpięta do Internetu, a więc włączona. Czy rzeczywiście tak jest?

Przesyłanie danych do CRK

Warto jednak wiedzieć, że wszystkie dane są przesyłane do CRK według pewnego harmonogramu. Oznacza to, że dane o transakcji nie są wysyłane natychmiast po ich zapisie w pamięci kasy, a po jakimś czasie. Jest to furtka dla osób, które mogły nagle i krótkotrwale stracić połączenie. Wystarczy, żeby podatnik zadbał o jak najszybsze jego przywrócenie, a dane zostaną przesłane bez trudu w wyznaczonym harmonogramem czasie. Jednak w przypadku, w którym w pewnym przedziale czasowym nie zostaną wykonane żadne działania na kasie – ani sprzedaż, ani wystawienie raportu, do CRK nie zostanie nic przesłane. Oznacza to więc teoretyczną możliwość wyłączenia kasy w tym czasie. Odwołujemy się tu także do braku konieczności wystawiania raportów w momencie, w którym danego dnia nie dokonano żadnej transakcji na urządzeniu. Brak możliwości wyłączenia kasy fiskalnej byłby tu co najmniej dziwnym zjawiskiem.

wyłączenie kasy fiskalnej online Deon Online

Nie zmienia to faktu, że wyżej przedstawiona opinia, jest tylko i wyłącznie naszą opinią, którą mamy na podstawie wieloletniego doświadczenia. Nie dysponujemy niestety żadną interpretacją indywidualną. Jeśli więc znajdujesz się w takim położeniu i chcesz mieć czyste sumienie, poproś o interpretację od Dyrektora KIS-u. Koszt takiego dokumentu nie jest duży, a dzięki temu można uniknąć wielu problemów i niesnasek.

Dodaj komentarz