Jeśli w danej nieruchomości lub na danym obszarze znajduje się więcej niż jeden lokal mieszkalny, właściciele mogą utworzyć tzw. wspólnotę mieszkaniową. Taka forma ułatwia wspólne rozliczanie kosztów wspólnych, szukanie zleceniobiorców dotyczących remontów czy chociażby założenia Internetu. Jak jednak rozliczyć zleconą usługę czy zakupiony produkt? Wspólnota mieszkaniowa a ewidencjonowanie na kasę – czy jest ta czynność jest potrzebna?
Wspólnota mieszkaniowa – co to jest?
Żeby odpowiedzieć na pytanie z tytułu tego wpisu, opiszmy najpierw, czym jest wspólnota mieszkaniowa. Jest to jednostka organizacyjna, która nie posiada osobowości prawnej. Nie jest więc strcite spółką, ale wykazuje kilka istotnych cech, które charakteryzują właśnie przedsiębiorstwa. Jedną z nich jest obowiązek posiadania numerów NIP i REGON. Nie jest więc traktowana jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, a raczej jako firma.
Ewidencjonowanie na kasie fiskalnej – kiedy jest wymagane
Co do zasady ewidencjonowanie transakcji na kasie fiskalnej jest konieczne, jeśli sprzedaż następuje osobie prywatnej, fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Jest oczywiście kilka wyjątków od tej zasady, a mianowicie prawo zwolnienia przedmiotowego lub podmiotowego. Zazwyczaj jednak wystawienie paragonu jest niezbędne – na przykład w sklepie czy firmie usługowej.
Wspólnota mieszkaniowa a ewidencjonowanie na kasę – jak to wygląda?
Co jednak w przypadku, kiedy dana usługa lub towar nie są zwolnione z ewidencjonowania na kasie, a nabywcą jest wspólnota mieszkaniowa? Należy zastosować te same zasady, co podczas sprzedaży innej firmie. Należy więc wystawić zwykłą fakturę.
Przykład z życia
Bardzo często wspólnoty mieszkaniowe organizują różnego rodzaju remonty i kupują elementy dekoracji wnętrz. Płacą też za usługi porządkowe czy konserwatorskie. Żadna z tych usług nie umożliwia skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego. Każdemu Kowalskiemu należałoby więc wystawić paragon lub fakturę imienną na prośbę kupującego. Wspólnota mieszkaniowa jednak powinna od razu otrzymać standardową fakturę, na której będzie wskazany też konkretny numer NIP. Faktura ta powinna być zaksięgowana razem z innymi i dodatkowo obniżać należny podatek dochodowy, która wspólnota musi płacić – na przykład w przypadku wynajmu powierzchni na terenie wspólnoty.
Wspólnota mieszkaniowa a ewidencjonowanie na kasę – jest nie tylko niepotrzebne, ale też całkowicie błędne. W takim przypadku konieczne jest wystawienie standardowej faktury, która zostanie zaksięgowana w systemie księgowym i prawidłowo rozliczona.