Sprzedaż zwolniona z obowiązku ewidencjonowania oznacza dokonywanie transakcji na usługi i towary, które nie wymagają rejestrowania na urządzeniu fiskalnym. Może się tak dziać z różnych przyczyn – oferowania produktów należących do listy w Rozporządzeniu dotyczącym zwolnień, nieprzekroczenia 20 tysięcy złotych rocznie obrotu lub oferowaniu sprzedaży wysyłkowej. Możliwości jest całkiem sporo.
Sprzedaż zwolniona z obowiązku ewidencjonowania, a posiadanie kasy fiskalnej
Co do zasady można wyróżnić dwie sytuacje – w jednej jest prowadzona sprzedaż tylko podlegająca zwolnieniu, a w drugiej – sprzedaż mieszana. Pierwsza opcja jest dość prosta. Jeśli nie sprzedajesz niczego, co mogłoby być nabijane na kasę, kasy mieć nie musisz. W drugim przypadku jest nieco trudniej, bo trzeba przeanalizować kilka wariantów:
- cały obrót roczny przekracza 20 tysięcy złotych,
- obrót nie przekracza 20 tysięcy złotych i nie sprzedajesz niczego, co podlega obowiązkowemu ewidencjonowaniu,
- obrót nie przekracza 20 tysięcy złotych i sprzedajesz towary lub usługi podlegające ewidencjonowaniu.
Przeanalizujmy więc kolejno wszystkie przypadki.
Nieprzekroczenie limitu i sprzedaż towarów niewymagających ewidencjonowania
Załóżmy, że sprzedajesz dwa rodzaje towarów: A i B. Towary A są zwolnione z obowiązku ewidencjonowania na podstawie załącznika do Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Towary B natomiast nie są wymienione w tym samym Rozporządzeniu w §4 (czyli nie podlegają obowiązkowej ewidencji). W takim przypadku możesz spać spokojnie – kasa fiskalna jest Ci niepotrzebna. Jeśli ją masz, możesz z niej zrezygnować w dowolnym momencie.
Nieprzekroczenie limitu i sprzedaż towarów podlegających ewidencjonowaniu
Ta sytuacja jest bardzo podobna do poprzedniej, z tym, że towary B są wymienione w paragrafie 4. W takiej sytuacji nie ma wyjścia – kasa fiskalna jest obowiązkowa. Pamiętaj, że musisz na niej ewidencjonować jedynie transakcje tych problematycznych towarów z Rozporządzenia. Tych zwolnionych nie musisz.
Co w przypadku przekroczenia obrotu rocznego?
Sytuacja jest nieco bardziej problematyczna dla przedsiębiorców, którzy przekraczają obrót wynoszący 20 tysięcy złotych. W tym przypadku kasy fiskalne są obowiązkowe w stosowaniu, jeśli cała sprzedaż nie dotyczy produktów zwolnionych. Jeśli są to towary i usługi wymienione jako obowiązkowe do ewidencjonowania, nie ma zlituj. Jeśli jednak nie znajdują się w §4, można spróbować skorzystać z innego sposobu zwolnienia. Mowa tu na przykład o wykorzystaniu poz. 36 i 37 z załącznika do wyżej wspomnianego Rozporządzenia. Mówi on o tym, że zwolniona z obowiązku ewidencjonowania na kasie jest:
dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo–kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika współdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).
Analogicznie wygląda sytuacja ze świadczeniem usług. W takiej sytuacji również możliwa jest rezygnacja z posiadania kasy fiskalnej.
Jeśli więc prowadzisz sprzedaż towarów i usług zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania i tylko takie produkty oferujesz, nie musisz mieć kasy fiskalnej. Sytuacja jest bardziej zagmatwana, jeśli prowadzisz działalność mieszaną z wieloma, różnymi towarami. Jeśli stanowią one mniejszość, warto zastanowić się nad sposobem, jak uniknąć obowiązku fiskalizacji kasy – na przykład stosując sprzedaż wysyłką lub całkowite usunięcie problematycznej oferty.