Opublikowano Dodaj komentarz

Sprzedaż mieszana a kasa fiskalna – kiedy trzeba ją kupić?

Sprzedaż mieszana a kasa fiskalna

Dzisiaj postaramy się omówić dość ciężki problem i odpowiedzieć na pytanie, do którego nie ma zbyt wielu wskazówek w Internecie, a i księgowi często mają z tym problem. Oczywiście wszystko przedstawimy na rzeczywistym przykładzie. Pytanie to brzmi: sprzedaż mieszana a kasa fiskalna – kiedy trzeba kupić urządzenie?

Przykład z życia wzięty

W zeszłym roku przedsiębiorca otworzył sklep z założeniem, że prowadzona sprzedaż będzie prowadzona tylko przez Internet. Oferowanym produktem są szachy i akcesoria do nich. Nie jest to więc towar wymieniony w Rozporządzeniu dotyczącym zwolnienia z kas fiskalnych jako ten, do którego nie można stosować zwolnienia z posiadania kasy fiskalnej. W związku ze sposobem dostawy i zapłatą za pośrednictwem przelewów lub operatorów płatności, firma korzystała cały czas ze zwolnienia z konieczności posiadania urządzenia. Jednakże wieści szybko się rozeszły i kilku klientów przyszło, by zakupić towar osobiście w siedzibie sklepu. Każdy z tych klientów został obsłużony, zapłata była przyjęta w gotówce i wystawiono fakturę imienną. Czy takie postępowanie jest słuszne i czy trzeba zakupić kasę fiskalną?

Sprzedaż mieszana – co to jest?

Pod nazwą sprzedaży mieszanej nazywamy właśnie połączenie sprzedaży przez Internet z wysyłką i zapłatą przelewem oraz sprzedaż na miejscu. Gdyby właśnie nie to osobiste zjawianie się klientów, sprawa byłaby prosta: kasa fiskalna online nie jest potrzebna. Problem pojawia się w momencie przyjęcia płatności gotówką. I tutaj trzeba dość dokładnie przeanalizować sytuację firmy.

Zwolnienie podmiotowe z kasy fiskalnej

Zgodnie z wyżej wspomnianym Rozporządzeniem, podatnik może skorzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej do momentu obrotu netto wynoszącego 20 tysięcy złotych. Jest to nic innego jak wartość netto wszystkich sprzedanych produktów, której nie należy mylić z dochodem. Koszty nie grają tutaj żadnej roli. Przedsiębiorca ma prawo przyjmować klientów na miejscu bez posiadania kasy fiskalnej, ale tylko do momentu przekroczenia wyżej wspomnianego limitu i przez 2 miesiące po tym miesiącu. Warto tu też zaznaczyć, że w przypadku rozpoczęcia działalności w trakcie roku kalendarzowego, limit należy obliczyć proporcjonalnie. Przykładowo – otwierając firmę 1 czerwca, limit wynosi 10 tysięcy złotych.

Kiedy trzeba kupić kasę fiskalną?

Każdy przedsiębiorca ma obowiązek kupić kasę fiskalną po upływie 2 miesięcy od miesiąca, w którym zwolnienie przestało obowiązywać. W kilku miejscach wskazuje się, że okolicznościowa sprzedaż gotówkowa jest dozwolona, o ile nie przekracza 20% całkowitej sprzedaży. Jest to prawda, ale tylko w przypadku sprzedaży towarów istotnych dla ludzkości. Termin ten jest wskazany w Rozporządzeniu i określa takie produkty i usługi jak:

  • produkty rolnicze,
  • zbieranie odpadów,
  • transport pasażerski,
  • usługi pocztowe,
  • telekomunikacja,
  • finanse i ubezpieczenia,
  • czynności notarialne.

Szachy niestety do takich czynności nie należą, nie ma więc znaczenia procentowy udział każdej metody sprzedaży. Wracając więc, kiedy trzeba kupić kasę fiskalną? W przypadku przekroczenia limitu w marcu, kasa musi zacząć funkcjonować już 1 czerwca tego samego roku.

Czy nie ma możliwości uniknięcia stosowania kasy fiskalnej?

W teorii, w tym konkretnym przypadku sklepu internetowego jest to możliwe. Istnieją interpretacje, które mówią o tym, że po przekroczeniu limitu 20 tysięcy złotych wystarczy całkowicie zaprzestać sprzedaży w siedzibie firmy i skupić się wyłącznie na sprzedaży internetowej. Treść takiej interpretacji znajdziesz tutaj. Pytanie jednak, czy gra jest warta takiego poświęcenia. Najtańsza kasa fiskalna to koszt około 2500 złotych. Można wnosić o ulgę wynoszącą 700 złotych oraz włożyć sobie urządzenie w koszty. Faktyczna cena więc nie przekroczy nawet tysiąca złotych. Uważamy, że przez pół roku można zarobić znacznie więcej dzięki sprzedaży na miejscu.

sprzedaż mieszana a kasa fiskalna

Wpis ten publikujemy głównie z powodu licznych nieprawdziwych informacji, które są dostępne w Internecie – zarówno na serwisach profesjonalnych, jak i lifestylowych. W każdym przypadku najlepiej jest skonsultować się z doświadczonym księgowym lub doradcą podatkowym. Z pewnością odpowie na wszystkie pytania i dodatkowo w razie potrzeby wystąpi o interpretację indywidualną.

Dodaj komentarz