Opublikowano Dodaj komentarz

Sprostowanie Rozporządzenia o zwolnieniach z kas fiskalnych – o co chodzi?

Sprostowanie rozporządzenia o zwolnieniach z kas fiskalnych

Każdemu zdarzają się pomyłki – to jasne. Taka też sytuacja miała miejsce w przypadku sporządzania Rozporządzenia o zwolnieniu z obowiązku rejestrowania za pomocą kas fiskalnych. Pomyłka dotyczyła firm świadczących usługi wyżywienia. O co chodzi i co się zmieniło? Już odpowiadamy!

Co było wcześniej i co jest teraz?

Mowa o Rozporządzeniu Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 15 grudnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Błąd dotyczył zmiany nomenklatury i w §1, który mówił o §4 przy usługach związanych z wyżywieniem znalazł się kod PKWiU 52.21. Ten kod z wyżywieniem zbyt wiele wspólnego nie miał. Opisuje on działalność usługową wspomagającą transport lądowy. Dlatego też powstało sprostowanie, które ten błąd naprawia. Kod został zmieniony na PKWiU 56.21, czyli „Usługi przygotowywania i dostarczania żywności dla odbiorców zewnętrzych (katering)”.

Od kiedy sprostowanie wchodzi w życie?

Ustawodawca dość późno zauważył swoją pomyłkę. Projekt zmieniający felerny punkt został złożony dopiero 23 lutego 2021 roku. Podgląd tego projektu można zobaczyć tutaj. Poprawka została ogłoszona 9 kwietnia, a zaczęła obowiązywać dzień do jej ogłoszeniu, co jest sytuacją rzeczywiście wyjątkową i nietypową. Zazwyczaj powinien obowiązywać 14-dniowy okres vacatio legis, jednak w tym wypadku uznano, że nie ma on zastosowania. Na całe szczęście, moc prawną sprostowanie zyskuje od 1 stycznia 2021 roku. Raczej niewiele firm transportowych w ogóle zauważyło tę pomyłkę, a firmy cateringowe raczej w większości i tak stosują się do przepisów. I choć prawo nie powinno działać wstecz, w tym wypadku stało się bardzo dobrze.

O czym mówi Rozporządzenie o zwolnieniach?

Wyżej wspomniane Rozporządzenie z dnia 15 grudnia 2020 roku nawiązuje do głównego Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Tam firmy cateringowe zostały wymienione z nazwy oraz został podany całościowy kod PKWiU 56. Placówki związane z wyżywieniem, wedle tej ustawy, nie mogą skorzystać z prawa do żadnego zwolnienia z posiadania kasy fiskalnej. Dotyczy to także m.in.:

  • sprzedaży gazu płynnego,
  • dostawy części i akcesoriów do pojazdów silnikowych,
  • sprzedaży sprzętu radiowego czy telewizyjnego,
  • oferowania wyrobów tytoniowych i napojów alkoholowych,
  • usług fryzjerskich i kosmetycznych,
  • opieki świadczonej przez lekarzy i dentystów.

Pełną listę firm, które nie mogą korzystać z prawa do zwolnienia przedmiotowego czy podmiotowego można znaleźć pod powyższym odnośnikiem do Rozporządzenia.

Kasa fiskalna dla prawnika

Czy opisana tu pomyłka i wydanie sprostowania do niej miały większy wpływ na działalność firm? Raczej nie. Większość przedsiębiorców raczej nawet nie zwróciła uwagi na ten błąd. Miejmy tylko nadzieję, że takie sytuacje nie będą się powtarzać, szczególnie przy istotniejszych ustawach. Taka literówka mogłaby dość mocno wpłynąć na działalność wielu branż.

Dodaj komentarz