Opublikowano Dodaj komentarz

Paragon po wystawieniu e-faktury – co z nim zrobić?

paragon po wystawieniu e-faktury

E-faktury są znacznym ułatwieniem prowadzenia chyba wszystkich możliwych ewidencji – zarówno dla sprzedawcy, jak i nabywcy. Nieco wątpliwości jednak budzą e-faktury wystawiane na podstawie paragonu, który jest fizyczną kartką. Przy zwykłej, papierowej fakturze, jest od podpinany pod oryginał będący w rękach sprzedającego dany towar. Jednak w przypadku elektronicznego dokumentu, nie ma gdzie go podpiąć. Paragon po wystawieniu e-faktury – co z nim zrobić?

Sytuacja z życia

Oczywiście nasz wpis powstał na podstawie realnego case study. Pewna spółka wystąpiła z wnioskiem o interpretację dotyczącą poprawności stosowanych działań. Mianowicie, kopia paragonu fiskalnego, na której podstawie wystawiana jest faktura, jest później niszczona. Transakcja pozostaje oczywiście w pamięci kasy fiskalnej, podobnie jak okresowe raporty. Pytanie dotyczyło tego, czy faktycznie paragony takie mogą być trwale likwidowane po wystawieniu e-faktury.

paragon po wystawieniu e-faktury

Paragon po wystawieniu e-faktury: stanowisko KIS-u

Dyrektor KIS-u w interpretacji indywidualnej z 25 sierpnia 2021 r., sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.500.2021.1.JM zgodził się ze spółką. Ustawa o podatku od towarów i usług w art. 106h ust. 1 mówi dość jasno, że jeśli faktura dotyczy sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, paragon dołącza się do egzemplarza faktury, który pozostaje u sprzedawcy towaru lub usługi. Sytuacja tutaj jest jednak dość zawiła, gdyż przeanalizować trzeba dość sporo wyjątków od panujących przepisów. Ustęp 3 tego samego artykułu wskazuje właśnie na mechanizm postępowania w przypadku faktur elektronicznych. Według tego przepisu podatnik ma obowiązek pozostawienia w dokumentacji paragonu z danymi identyfikującymi fakturę. Jednakże dyrektor KIS twierdził, że słowo „dokumentacja” nie wskazuje na konieczność przechowywania papierowej wersji dokumentu. Skoro więc kopia paragonu znajduje się w pamięci kasy, jest to całkowicie wystarczające, by w razie potrzeby móc powiązać ze sobą oba wystawione dokumenty.

Co to oznacza dla zwykłego podatnika?

Okazuje się więc, że paragon po wystawieniu e-faktury można zniszczyć. Zapewne większość naszych czytelników dla spokoju ducha i tak je przechowuje. Okazuje się, że nie trzeba, co niesie ze sobą wiele korzyści:

  • oszczędność miejsca gromadzenia dokumentacji papierowej,
  • brak konieczności robienia kopii zapobiegającej efektom blaknięcia tuszu na paragonach,
  • brak ryzyka przypadkowego zagubienia paragonu – czy komuś się to nigdy nie zdarzyło?

Zastanawiamy się tylko, po co w takim razie stworzono fizycznie przepis, którego nie można złamać? O konieczności przechowywania pamięci kasy fiskalnej mówią inne artykuły i inne ustawy. Jeśli to jest wystarczające do tego, by nie złamać przepisów, w naszej ustawie o VAT znaleźliśmy kolejne kilka zbędnych linijek tekstu.

Ustawa o kasach fiskalnych online

Interpretacja dyrektora KIS-u, że paragon po wystawieniu e-faktury można zniszczyć, jest dużym ułatwieniem dla chyba wszystkich podatników, którzy stosują urządzenia fiskalne. To tak z okazji nadchodzących świąt i większej ilości wolnego czasu, możesz zrobić porządki w swoich ewidencjach sprzedaży.

Dodaj komentarz