Branża kosmetyczna i kosmetologiczna jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się w Polsce. Wiele osób decyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej w tej branży, jednak nie wszystkie z nich rejestrują swoją działalność, korzystając z możliwości skorzystania z działalności nierejestrowanej. Zazwyczaj jest to spowodowane niewystarczającym przychodem z oferowanych usług. Czy jednak istnieje obowiązek posiadania kasy fiskalnej przy działalności nierejestrowanej?
Działalność nierejestrowana
Decydowanie się na prowadzenie działalności nierejestrowanej oznacza, że osoba prowadząca taką działalność nie widnieje w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Sytuacja taka może mieć miejsce, kiedy przedsiębiorca osiąga przychód mniejszy niż 50% minimalnego wynagrodzenia w każdym miesiącu. Do najczęściej wymienianych zalet takiego rozwiązania należą:
- brak konieczności opłacania składek ZUS,
- mniejsza biurokratyczność,
- brak konieczności opłacania okresowych zaliczek na podatek dochodowy,
- możliwość samodzielnego prowadzenia księgowości.
Działalność nierejestrowana nie oznacza braku konieczności opłacania podatku dochodowego. Można jednak rozliczać się pod koniec roku, przy rozliczaniu rocznym PIT. Takie rozwiązanie jest bardzo atrakcyjne dla osób, które swoją działalnością „dorabiają sobie” do domowego budżetu, a nie prowadzą ją na szeroką skalę.
Wymóg posiadania kas fiskalnych przez kosmetyczki
Osoby prowadzące działalność w branży kosmetycznej i kosmetologicznej są zobowiązane do posiadania kasy fiskalnej – i to już od pierwszej transakcji. Posiadanie takiego urządzenia jest obowiązkowe w przypadku świadczenia usług na rzecz osób fizycznych i podlega kontroli przez organy skarbowe. Mówi o tym Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Już od pierwszej transakcji Urząd Skarbowy wymaga ewidencjonowania transakcji na kasie fiskalnej. Usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne są wymienione jako te, które nie mogą w żadnym wypadku skorzystać z żadnego zwolnienia. Co jednak w przypadku działalności nierejestrowanej?
Obowiązek posiadania kasy fiskalnej przy działalności nierejestrowanej
Niestety, działalność nierejestrowana nie zwalnia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. W razie kontroli organów skarbowych, osoby prowadzące działalność nierejestrowaną będą musiały okazać wyciągi i dowody ewidencji swoich przychodów na urządzeniu. Brak rejestracji podatnika w CEIDG nie zmienia niczego. Warto pamiętać, że zgodnie z przepisami prawa, kasa fiskalna powinna być zarejestrowana i regularnie poddawana przeglądom technicznym. Jej stan powinien być odnotowywany w odpowiedniej dokumentacji.
Koszt kasy fiskalnej – czy można odliczyć?
Jak najbardziej, zakup czy wypożyczenie kasy fiskalnej można odliczyć od osiąganego przychodu. Działają te same zasady, co w przypadku prowadzenia „normalnej” działalności. W tym przypadku konieczne jest wzięcie faktury imiennej. Przed rozpoczęciem prowadzenia firmy nierejestrowanej trzeba również wystąpić o numer NIP. Powinien on znaleźć się na dokumencie. Fakturę należy prawidłowo zewidencjonować, ale procedura ta jest o wiele prostsza niż w przypadku działalności rejestrowanej.
Podsumowując, prowadzenie działalności w branży kosmetycznej i kosmetologicznej wymaga posiadania kasy fiskalnej, niezależnie od tego, czy działalność jest zarejestrowana, czy nie. Jej brak może powodować nieprzyjemne sankcje oraz kary finansowe w przypadku kontroli Urzędu Skarbowego.