Już wkrótce, bo od 1 lipca 2022 roku, wchodzi w życie obowiązek ewidencjonowania na kasie fiskalnej sprzedaży usług oferowanych w myjniach samochodowych: mycia pojazdów, odkurzania, prania tapicerki. W związku z tym pojawia się wiele pytań. Niejednokrotnie na naszym blogu pisaliśmy o różnorakich zwolnieniach z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej. Czy w tym przypadku też jest taka możliwość? Myjnia samochodowa i zwolnienie podmiotowe – jak to się ma do siebie?
Zwolnienie podmiotowe z kasy fiskalnej – co to jest?
Zwolnienie podmiotowe jest wydawane na dany „podmiot”, czyli przedsiębiorstwo. Nie ma tu znaczenia, jaki rodzaj usług wykonuje, a jedynie obrót, jaki firma uzyskuje. W przepisach mowa jest o 20 tysiącach złotych. Do takiego limitu możliwe jest na ogół (z pewnymi wyjątkami) stosowanie zwolnienia z użytkowania kasy fiskalnej. Po jego przekroczeniu, podatnik jest zobowiązany do zakupu urządzenia w ciągu 2 miesięcy i rozpoczęcia ewidencjonowania już na stałe.
Zwolnienie przedmiotowe w myjniach
Wcześniej możliwe było także stosowanie zwolnienia przedmiotowego w przypadku myjni automatycznych, czyli stosowanych ze względu na rodzaj prowadzonych usług. W Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących można przeczytać, że takie zwolnienie dotyczy świadczenia usług przy użyciu urządzeń obsługiwanych przez klientów, które przyjmują należność w bilonie, banknotach lub w formie bezgotówkowej. Była to więc także furtka dla automatycznych myjni. Była i jest… do 1 lipca 2022 roku.
Myjnia samochodowa i zwolnienie podmiotowe – czy można zastosować?
W §4 wyżej wspomnianego rozporządzenia są wymienione usługi, których nie dotyczy zwolnienie wymienione w §2 i §3, a mianowicie:
- zwolnienie przedmiotowe na podstawie załącznika do rozporządzenia,
- nieprzekroczenia limitu obrotu wynoszącego 20 tysięcy złotych,
- oferowania przynajmniej dwóch rodzajów usług, z czego jedna jest zwolniona przedmiotowo i stanowi ponad 80% całkowitego obrotu przedsiębiorstwa.
Od 1 lipca 2022 roku ten zapis będzie dotyczyć także:
mycia, czyszczenia samochodów i podobnych usług (PKWiU 45.20.30.0), w tym przy użyciu urządzeń obsługiwanych przez klienta, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie lub banknotach, lub innej formie (bezgotówkowej).
Ponieważ ten zapis rozpatrujemy jako pierwszy, nie ma możliwości uniknięcia obowiązku instalacji kasy fiskalnej w myjni samochodowej. W przypadku obsługowych myjni polecamy niewielkie i mobilne urządzenia, które świetnie sprawdzą się w niewielkich lokalach. Nieco trudniej jest w przypadku myjni bezobsługowych – tutaj kasy muszą zostać zintegrowane z urządzeniem. Tutaj szczegóły podaje już inne rozporządzenie, dotyczące warunków technicznych. Jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami. Umów się na niezobowiązującą prezentację już dziś i oszczędź sobie stresu w czerwcu. Serdecznie zapraszamy do kontaktu.