Opublikowano Dodaj komentarz

Kasy wirtualne, co budzą wiele wątpliwości

Kasy wirtualne miały stanowić atrakcyjną alternatywę dla wielu branż. Choć za chwilę minie pół roku od wejścia w życie odpowiedniej ustawy, do tej pory na rynku nie ma ani jednego oprogramowania, które mogłoby być stosowane jako kasa. Niemniej, rozwiązanie Ministerstwa Finansów już budzi wiele emocji, a do KIS-u spływają kolejne prośby o interpretacje. Dzisiaj przedstawiamy jedno z ciekawszych zagadnień o wirtualnych kasach fiskalnych.

Kto może skorzystać z wirtualnej kasy fiskalnej?

Wirtualne kasy fiskalne mają za zadanie uszczelnić system podatkowy i wyeliminować szarą strefę podatników, którzy do tej pory nie prowadzili ewidencjonowania na kasach z wielu przyczyn. Stąd też rozwiązanie to nie jest przeznaczone dla wszystkich. Ministerstwo Finansów dość precyzyjnie określiło, kto będzie miał prawo z nich korzystać – jeśli wreszcie choć jedna z nich ujrzy światło dzienne. W Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 maja 2020 r. w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania wyraźnie czytamy, że mogą z nich korzystać firmy, które świadczą usługi:

  • przewozu osób,
  • przeprowadzkowe,
  • transportu pasażerskiego różnego rodzaju,
  • hotelarskie i związane z zakwaterowaniem,
  • restauracyjne, gastronomiczne i kateringowe,
  • sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych.

W celu dokładnego zapoznania się z brzmieniem rozporządzenia, zachęcamy do kliknięcia powyższego linku.

Firmy o wielu działalnościach – co z nimi?

Bardzo wiele firm prowadzi kilka rodzajów działalności, by jak najbardziej zoptymalizować swój biznes i pomnażać zyski. Z kłopotliwym pytaniem do Dyrektora KIS-u zwrócił się przedsiębiorca działający w branży hotelarskiej, ale także proponujący swoim klientom inne usługi: gastronomiczne, kosmetyczne czy fryzjerskie. Takich firm jest znacznie więcej. Sprzedawcy węgla bardzo często mają bogatszy asortyment. Restauracje prowadzą cukiernie i piekarnie. Niejednokrotnie przedsiębiorcy zajmują się dwoma różnymi biznesami, całkowicie ze sobą niezwiązanymi. Czy w takiej sytuacji możliwe jest korzystanie z wirtualnych kas fiskalnych? Tak, ale tylko do działalności wskazanych w powyższym rozporządzeniu.

Kiedy można stosować wirtualne kasy fiskalne?

W interpretacji indywidualnej z 9 listopada 2020 r., sygn. 114-KDIP1-3.4012.518.2020.1.ISK czytamy, że wyżej przedstawiony podatnik może stosować kasy wirtualne jedynie do usług hotelarskich i gastronomicznych. Niestety przy usługach fryzjerskich czy kosmetycznych konieczne jest używanie standardowych kas fiskalnych online w postaci sprzętowej. O ile podatnik docelowo chciałby korzystać z kilku urządzeń, nie ma to większego znaczenia. Bardzo często jest tak łatwiej. Jeśli jednak chciałby mieć centralną kasę fiskalną na recepcji, gdzie płacono by za wszystkie usługi – nie jest możliwe stosowanie kasy w postaci oprogramowania. Posiadanie dwóch różnych narzędzi w tym samym miejscu sprzedażowym i przy tym samym kasjerze także jest pozbawione sensu. Oznacza to, że wielu przedsiębiorców może jednak nie skorzystać z nowych rozwiązań technologicznych, nawet jeśli te się pojawią.

Wirtualne kasy fiskalne

Wirtualne kasy fiskalne są z pewnością dużym krokiem naprzód. Ich wprowadzenie rozpoczęło dyskusję o paragonach elektronicznych oraz daje nadzieję na chociaż częściowe zminimalizowanie liczby generowanych dokumentów przez polskich przedsiębiorców. Z niecierpliwością czekamy na pierwsze takie oprogramowanie. Kiedy to będzie? Nie wiadomo. Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z ofertą na stacjonarne, najlepsze kasy fiskalne we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.

Dodaj komentarz