Tymczasowe zawieszenie i późniejsze odwieszenie działalności gospodarczej to ratunek dla niejednej firmy, która boryka się z problemami na rynku. Powrót do prowadzenia normalnego biznesu rodzi wiele pytań, także o zasadność stosowania kasy fiskalnej, szczególnie jeśli okres zawieszenia był bardzo długi. Czy kasa fiskalna przy wznowieniu działalności po dłuższym czasie jest potrzebna?
Zwolnienie podmiotowe a zawieszenie działalności
Zwolnienie podmiotowe z kasy fiskalnej dotyczy podatników, którzy nie przekraczają obrotu w wysokości 20 tysięcy złotych rocznie. W przypadku przekroczenia tego limitu, konieczne jest zainstalowanie i zafiskalizowanie urządzenia. Możliwość ta jednak nie dotyczy przedsiębiorców, którzy:
- w poprzednim roku podatkowym byli zobowiązani do ewidencjonowania transakcji na kasie,
- przestali spełniać warunki zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania.
Dotyczy to firm, które nie prowadzą działalności zobowiązanej do korzystania z kasy fiskalnej już od pierwszej transakcji. Są to przykładowo:
- dostawcy gazu płynnego,
- sprzedawcy wyrobów tytoniowych i alkoholowych,
- firmy gastronomiczne,
- fryzjerzy i kosmetyczki.
Kompletną listę znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Kasa fiskalna przy wznowieniu działalności
Organy podatkowe jednomyślnie uznają, że wznowienie działalności jest traktowane nie jako jej rozpoczynanie, tylko kontynuowanie w niezmienionej formie prawnej. Oznacza to, że wszystkie zwolnienia lub utraty zwolnień, które dotyczyły nas wcześniej – obowiązują nadal. Posłużmy się przykładem. Firma stosowała kasę fiskalną podczas sprzedaży swoich towarów w latach 2014-2017, po czym, z różnych przyczyn, zawiesiła działalność na dwa lata: 2018-2020. Teraz, w 2021 roku, ponownie chce rozpocząć sprzedaż, a jednocześnie zastosować prawo zwolnienia podmiotowego z ewidencjonowania na kasie. Wspiera się przy tym wykładnią, że w poprzednim roku podatkowym przedsiębiorstwo nie przekroczyło limitu 20 tysięcy złotych, w tym roku podatkowym także. Niestety zastosowanie takiego zwolnienia jest niemożliwe – już pierwsza transakcja będzie musiała zostać „nabita” na urządzenie. Wszystko dlatego, że firma przestała spełniać warunki zwolnienia przed zawieszeniem. Takie też stanowisko zajmuje Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji nr 0112-KDIL2-2.4012.314.2017.2.EW z dnia 28 września 2017 roku.
Czy możliwe jest uniknięcie kasy?
Oznacza więc, że kasa fiskalna przy wznowieniu działalności jest niezbędna, jeśli po jej odwieszeniu będziemy robić dokładnie to, co wcześniej. Jeśli jednak zmieniliśmy nasz profil, możliwe będzie zastosowanie zwolnienia przedmiotowego – pod warunkiem, że nasze towary i usługi znajdują się na liście stanowiącej załącznik do powyższego Rozporządzenia. W przeciwnym wypadku – konieczne jest ponowne uruchomienie starej kasy fiskalnej lub zakup nowej, jeśli tamtą zlikwidowaliśmy. Co więcej, jeśli firma należy do grupy podatników zobowiązanych do wymiany urządzeń na kasy fiskalne online, trzeba szykować się na nowy wydatek, bez względu na to, czy stara kasa dalej jest zamknięta w szufladzie.
Niestety zawieszenie i wznowienie działalności nie uchroni przed obowiązkiem ewidencjonowania. Nie wpływa na limit zwolnienia podmiotowego ani nie chroni przed koniecznością wymiany czy przeglądu technicznego urządzenia. Warto o tym wiedzieć, gdyż niedostosowanie się do odpowiednich przepisów może skutkować bardzo dotkliwymi karami finansowymi.