Opublikowano Dodaj komentarz

Kasa fiskalna dla prawnika – czy jest potrzebna w dobie koronawirusa?

Kasa fiskalna dla prawnika

Wielkimi krokami zbliża się termin wymiany kas fiskalnych na modele online w przedsiębiorstwach świadczących usługi prawnicze. Innymi słowy – wszyscy prawnicy w ciągu najbliższych kilku miesięcy powinni zakupić nowe urządzenia fiskalne online. Czy jednak faktycznie jest to potrzebne? Może da radę odwlec lub całkowicie zrezygnować ze stosowania kas fiskalnych? Czy kasa fiskalna dla prawnika jest potrzebna?

Usługi prawnicze w dobie pandemii

Cały czas żyjemy zgodnie z przesłaniem „zostań w domu”. Wiele aspektów naszego życia przeniosło się do Internetu. Choć jeszcze rok temu było to nie do pomyślenia, dzisiaj odwiedzamy lekarza online, kupujemy niemal wszystko w sklepach internetowych, a dokumenty podpisujemy elektronicznie. Bardzo podobnie wygląda obecnie prowadzenie działalności prawniczej. Co do zasady, nie ma obowiązku ani nawet zastosowania rzeczywista obecność klienta i prawnika w tym samym pokoju. Wszystko można załatwić za pomocą wideokonferencji i maili. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm przenosi swoje usługi wyłącznie do Internetu. Niewiele osób jednak wie, że daje to jeszcze jedną, dość ciekawą możliwość. Dzisiaj przedstawimy historię pewnej kancelarii prawniczej, która złożyła wniosek o interpretację indywidualną dotyczącą konieczności zakupu kasy fiskalnej online.

kasa fiskalna dla prawnika

Kasa fiskalna dla prawnika – czy jest konieczna?

Firma, o której tutaj mowa, świadczy usługi prawne dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Co do zasady więc, powinna już pierwszą transakcję zewidencjonować na urządzeniu fiskalnym. Jednak co ciekawe, przedsiębiorstwo zadeklarowało dwa rodzaje świadczonych usług:

  • wykonywanych jedynie i w całości na odległość – za pośrednictwem Internetu, telefonu czy poczty,
  • świadczonych przez kontakt bezpośredni, ale wszelkie rezultaty prowadzonych usług są przekazywane metodami komunikacji na odległość.

Innymi słowy, nawet jeśli dojdzie do spotkania klienta z prawnikiem w tej samej sali, to o rezultacie sprawy czy wystosowanym dokumencie konsument dowie się mailowo, telefonicznie lub listownie. Dodatkowo wszystkie płatności za wszystkie usługi będą świadczone za pośrednictwem banku lub poczty, a z tytułów przelewów będzie dokładnie wynikać, jakiej usługi dotyczyły. Kancelaria zadała więc pytanie, czy musi stosować kasy fiskalne. Co ciekawe – dyrektor KIS stwierdził, że nie.

Co mówią przepisy?

Dyrektor KIS powołuje się jedynie na Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28.12.2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Znajdziemy tam wiele zapisów, które mogą dotyczyć naszej sprawy. Jednym z nich jest § 2 ust. 1., który mówi, że zwolnieniu podlegają wszystkie czynności, które wymienione są w załączniku do powyższego Rozporządzenia. Przechodząc z kolei do załącznika, poz. 37 mówi nam, że zwolnione jest: „świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (…), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła”. Żeby jednak nie było tak prosto, musimy przytoczyć jeszcze § 4 ust. 1., o którym także wspomina KIS. „Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3 nie stosuje się w przypadku: (…) świadczenia usług prawniczych, z wyłączeniem usług określonych w poz. 27 załącznika do rozporządzenia.” Przechodząc więc dalej do poz. 27 załącznika, czytamy, że wyłączenie dotyczy czynności notarialnych. O co więc chodzi i jak to rozumieć?

Kasa fiskalna dla prawnika – stanowisko dyrektora KIS

Interpretacja indywidualna dnia 26.01.2021 r. nr 0111-KDIB3-2.4012.774.2020.2.MN. bardzo ciekawie rozpatruje powyższy problem. Choć mogłoby się wydawać, że nadrzędną częścią przepisów są wyłączenia § 4, to jednak dyrektor jako przepis nadrzędny zastosował § 2. W dokumencie czytamy, że „wyłączenie ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania nie będzie miało w tym przypadku zastosowania”. Mowa głównie o tym, że firma będzie porozumiewała się ze swoimi klientami za pomocą metod komunikacji na odległość lub w tej formie będzie przekazywała rezultat swoich działań. Mówi o tym § 4 ust. 3 pkt. 2. Przepis ten obowiązuje nie tylko prawników, ale także:

  • lekarzy,
  • stomatologów,
  • doradców podatkowych.

Warto wiedzieć o tym zapisie.

Jeśli więc nasza działalność w zupełności przeniosła się do Internetu, możemy zrezygnować z posiadania kasy fiskalnej. Wymaga to przedsięwzięcia pewnych działań i dość dużej skrupulatności w prowadzeniu dokumentacji. Nie zawsze też wszyscy nasi klienci będą zadowoleni z takiego obrotu sprawy. Warto tę decyzję dokładnie przemyśleć. Może jednak lepiej wyjdziemy na poszerzeniu grona klientów i zakupie kasy fiskalnej?

Dodaj komentarz