Opublikowano Dodaj komentarz

Kasa fiskalna a usługi budowlane – wszystko, co trzeba wiedzieć

kasa fiskalna a usługi budowlane

Firm świadczących usługi budowlane w Polsce jest bardzo wiele. Szacuje się, że takich przedsiębiorstw jest prawie milion. Z czym wiąże się świadczenie usług budowlanych? Jak rozliczać się z Urzędem Skarbowym? Kasa fiskalna a usługi budowlane – wszystko, co musisz wiedzieć.

Kasa fiskalna a usługi budowlane – co i jak?

Z drobnymi wyjątkami, wszystkie firmy świadczące usługi na rzecz konsumenta prywatnego są zobowiązane do posiadania kasy fiskalnej i ewidencjonowania na niej swoich transakcji. Wyjątki są wskazane w załączniku do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. Należą do nich przykładowo:

  • rolnictwo i hodowla zwierząt,
  • dostarczanie energii elektrycznej,
  • zbieranie odpadów niebezpiecznych,
  • odprowadzanie i oczyszczanie ścieków,
  • transport kolejowy pasażerski.

Usługi budowlane nie znajdują się na tej liście, jednak nie ma ich także na liście działalności, w których wystawianie paragonu jest obowiązkowe już od pierwszej transakcji. Oznacza to, że do limitu 20 tysięcy złotych rocznie firmy budowlane mogą korzystać z prawa do zwolnienia podmiotowego. Limit ten dotyczy oczywiście świadczenia usług dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Potem niezbędna jest fiskalizacja kasy, a dokładniej – kasy fiskalnej online. Od 1 lipca 2021 roku firmy budowlane mają obowiązek prowadzenia ewidencji właśnie online.

Czy jest możliwość uniknięcia kasy fiskalnej?

Kasa fiskalna a usługi budowlane – nie zawsze fiskalizacja urządzenia jest konieczna. Kiedy nie trzeba decydować się na jego zakup? W powyższym rozporządzeniu jest dość jasno wskazane, że wystawianie paragonu jest nieobowiązkowe, jeśli:

  • całość zapłaty zostanie uiszczona za pomocą przelewu bankowego, poczty lub SKOK-u,
  • z opisu przelewu dokładnie wynika, jakiej transakcji dotyczy zapłata.

To dość proste do realizacji. Wystarczy nie przyjmować zapłaty w gotówce, a klientów odsyłać do dokonywania przelewów bankowych. Pamiętaj, że wystarczy raz przyjąć gotówkę, by powstał obowiązek instalacji kasy fiskalnej. Zwróć też uwagę klientom, żeby dokładnie i jasno opisywali zlecenie przelewu. Dzięki temu w razie ewentualnej kontroli urząd skarbowy nie będzie mógł niczego zakwestionować.

Kiedy warto stosować kasę fiskalną w budowlance?

W przypadku firm, które prowadzą duże prace budowlane lub wykończeniowe, przyjmowanie płatności przelewem jest nie tylko wygodniejsze, ale i bezpieczniejsze. Są jednak przedsiębiorcy, którzy świadczą swoje usługi tu i teraz. Przyjmowanie gotówki jest dla nich naturalne i najbardziej wygodne. Mowa tu o przedsiębiorstwach:

  • naprawiających niewielkie usterki,
  • wykonujących swoją usługę w 1-2 dni,
  • oferujących usługi za niewielkie kwoty.

W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie zakup niewielkiej i mobilnej kasy fiskalnej online w atrakcyjnej cenie. Nie tylko pozwoli Ci ona spełnić swój obowiązek podatkowy, ale także będzie stanowić nieodzowne narzędzie pracy. Polecamy w szczególności kasę fiskalną Nano II Online czy Elzab K10 Online. Są lekkie i bardzo odporne na ewentualne zanieczyszczenia czy uszkodzenia mechaniczne. Zmieszczą się w każdym schowku samochodowym czy aktówce.

kasa fiskalna a usługi budowlane

Kasa fiskalna a usługi budowlane – nie zawsze stosowanie urządzenia jest obowiązkowe. Trzeba jednak zawsze wiedzieć, na jakiej podstawie można zastosować zwolnienie. Przypominamy, że sama fiskalizacja nie jest także niezwykle kosztowna czy trudna. Na jej zakup możesz otrzymać ulgę w wysokości 700 złotych – jeśli wymieniasz ją w terminie przewidzianym przez ustawodawcę.

Dodaj komentarz