Opublikowano Dodaj komentarz

Jedna kasa fiskalna a dwa miejsca prowadzenia działalności – czy to możliwe?

jedna kasa fiskalna a dwa miejsca prowadzenia działalności

Konieczność zakupu i stosowania kasy fiskalnej bardzo często są postrzegane jako niezbyt przyjemne obowiązki, które muszą być spełnione przez wielu podatników. Wiadomo, że im mniej, tym lepiej. Co w momencie, w którym nasz biznes prowadzimy w wielu lokalizacjach? Czy wystarczy nam jedna kasa, czy może trzeba kupić ich więcej? Kiedy można zdecydować się na ograniczenie liczby urządzeń?

Konieczność stosowania kas fiskalnych – dla kogo?

O konieczności stosowania kas fiskalnych wspominaliśmy na naszym blogu niejednokrotnie. Taki obowiązek mają wszyscy przedsiębiorcy, którzy oferują swoje towary i usługi osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej. Od tej zasady jest kilka wyjątków, tzw. zwolnień, które można uzyskać. Należą do nich:

  • nieprzekroczenie 20 tysięcy złotych obrotu rocznie,
  • prowadzenie działalności wymienionej w Rozporządzeniu jako zwolnionej całkowicie z kasy,
  • otrzymywanie wynagrodzenia jedynie za pośrednictwem banku czy Poczty Polskiej.

Szczegółowo o tych zwolnieniach pisaliśmy już wcześniej. Co jednak w przypadku, w którym jeden przedsiębiorca prowadzi sprzedaż w dwóch lub więcej punktach? Czy każdy z nich musi być wyposażony we własną kasę fiskalną? W Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących, w par. 25 czytamy, że każdy wydawany paragon musi podawać adres punktu sprzedaży, a w przypadku sprzedaży prowadzonej w miejscach niestałych – adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika. Wynika stąd, że kasa fiskalna nie musi być na stale uwiązana w jednym miejscu.

Jedna kasa fiskalna a dwa miejsca prowadzenia działalności – sprzedaż nierównoczesna

Sytuacja jest w miarę prosta, kiedy na przykład to właściciel firmy zajmuje się sprzedażą i ewidencjonowaniem za pomocą kasy fiskalnej. Wiadomo, że raczej nie jest możliwe dokonywanie sprzedaży równocześnie w dwóch oddalonych od siebie punktach. Przykładowo więc, sprzedaż może być dokonywana od:

  • poniedziałku do środy w miejscu A,
  • od czwartku do soboty w miejscu B,
  • w niedzielę przedsiębiorca może jechać ze swoim towarem na targowisko.

W takiej sytuacji, nie ma konieczności zakupu dwóch kas fiskalnych. Wystarczy tylko jedna. Z przyczyn technicznych lepiej jest wówczas zdecydować się na niewielką, mobilną kasę fiskalną online. Wówczas nie trzeba martwić się o źródło prądu, przepinanie kabli i połączenie z Internetem.

Dwie siedziby i dwóch pracowników

Podobna sytuacja ma miejsce nawet wtedy, kiedy przedsiębiorca zatrudnia pracownika do obsługi kasowej, ale sam nie prowadzi jednoczesnej sprzedaży w innej placówce. Czyli innymi słowy, pracownik może wykorzystywać kasę do sprzedaży w miejscu A, a właściciel w miejscu B – pod warunkiem, że nie będzie to równoległa sprzedaż. Urządzenie można przenosić w wybrane dni albo nawet w wybrane pory dnia. Nie można jednak bez niego dokonać żadnej transakcji. Dla ułatwienia, nasze kasy są wyposażone w system współdzielenia między nawet kilkunastu kasjerów, by uniknąć przypadkowych pomyłek.

Jedna kasa fiskalna a dwa miejsca prowadzenia działalności równocześnie

Niestety sytuacja jest trudniejsza w przypadku prowadzenia dwóch lub więcej placówek równocześnie i oferowania równoczesnej sprzedaży różnym klientom. Wówczas niezbędny jest zakup osobnej kasy fiskalnej dla każdego takiego miejsca.

jedna kasa fiskalna a dwa miejsca prowadzenia działalności

Zasada jest dość prosta – każda transakcja musi zostać zewidencjonowana na urządzeniu należącym i zafiskalizowanym do danej firmy. Trzeba także uważać, by już w trakcie fiskalizacji pamiętać o podaniu poprawnego adresu prowadzenia sprzedaży lub siedziby firmy – w przypadku obrotu towarami i usługami w wielu placówkach przy tej samej kasie.

Dodaj komentarz