Choć pandemia koronawirusa odroczyła datę wprowadzenia kas fiskalnych online dla znacznej grupy podatników o pół roku od pierwotnego terminu, to jednak w dalszym ciągu wiele firm wolałoby jeszcze bardziej odłożyć w czasie ten obowiązek lub całkowicie go ominąć. Czy jest taka możliwość? Jak uniknąć obowiązku wymiany na kasę fiskalną online? Podpowiadamy!
Jak uniknąć obowiązku wymiany na kasę fiskalną online?
Jest to jak najbardziej możliwe, choć wymaga wprowadzenia drobnych zmian w profilu prowadzonej działalności. By móc skorzystać z prawa do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej, należy spełnić łącznie wszystkie trzy warunki:
- rozliczenie się za usługę musi mieć miejsce za pośrednictwem poczty, banku lub SKOK-u bezpośrednio na rachunek bankowy podatnika,
- wykonana usługa lub sprzedany towar muszą być jednoznacznie klasyfikowalne według posiadanych dowodów,
- podatnik nie może sprzedawać towarów i usług wymienionych w §4 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Towary i usługi z §4 wymienimy za chwilę. Co ważne – uniknąć zmiany kasy fiskalnej możemy wówczas, kiedy zdecydujemy się jedynie na pobieranie wynagrodzenia za pomocą przelewu na nasze konto bankowe oraz jeśli tytuł przelewu jednoznacznie wskazuje na dany towar lub usługę. Wbrew pozorom bardzo łatwo jest to wykonać – chociażby rozliczać się za pośrednictwem dedykowanych platform. Jedyny problem mogłyby mieć np. sklepy spożywcze.
Dowiedz się więcej: Nowe terminy kas fiskalnych online – kiedy się szykować?
Jakie towary i usługi wymuszają obowiązkową kasę fiskalną?
Wspomniane wyżej towary, które zostały wymienione w §4 to:
- gaz płynny,
- części do silników i silniki,
- nadwozia do pojazdów, przyczepy, naczepy i kontenery,
- części motoryzacyjne (z wyłączeniem motocykli),
- sprzęt radiowy, telewizyjny i telekomunikacyjny – z drobnymi wyłączeniami,
- sprzęt fotograficzny – z drobnymi wyłączeniami,
- wyroby z metali szlachetnych,
- nośniki danych cyfrowych i analogowych,
- wyroby tytoniowe i napoje alkoholowe,
- perfumy i wody toaletowe.
Usługi wymienione w rozporządzeniu to:
- przewozy pasażerskie i taksówkarskie – z wyłączeniem przewozów miejskich,
- naprawy pojazdów silnikowych i wulkanizacja,
- badania i przeglądy techniczne pojazdów,
- usługi opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i stomatologów,
- usługi prawnicze i doradztwa podatkowego,
- gastronomia świadczona przez stacjonarne placówki oraz catering,
- usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne,
- wstęp na przedstawienia cyrkowe,
- wstęp do wesołych miasteczek, parków rozrywki, dyskotek i sal tanecznych.
Bardzo łatwo więc sprawdzić, że na powyższej liście nie znajduje się kilka branż, którym został wyznaczony termin wymiany kasy na model online. Mowa oczywiście o hotelarstwie, budowlance czy klubach fitness. Przykładowo więc hotel może wprowadzić rezerwację i płatności jedynie online poprzez stronę internetową lub dedykowane platformy. Wówczas jest zwolniony nie tylko z posiadania kasy fiskalnej online, ale z takiego urządzenia w ogóle.
Dowiedz się więcej: Mobilne kasy fiskalne – przyszłość polskiego biznesu?
Kilka „wytrychów”, które warto znać
Nie trzeba kupować kas fiskalnych dla lekarzy, prawników czy doradców podatkowych, jeśli usługi świadczone są wyłącznie przy wykorzystywaniu środków porozumiewania się na odległość lub ich rezultat musi być przekazywany na odległość. Jest to szczególnie atrakcyjne obecnie, w czasie pandemii koronawirusa, kiedy wiele działalności przenosi się do Internetu. Takie usługi możemy świadczyć za pośrednictwem:
- konsultacji telefonicznej,
- konferencji internetowej,
- SMS-em, mailem lub listownie.
Naturalnie musimy spełnić również warunek o otrzymaniu zapłaty bezpośrednio na konto bankowe od klienta.
Lekarze i stomatolodzy mogą skorzystać również ze zwolnienia, jeśli usługi są świadczone osobiście przez osoby niewidome, niepełnosprawne w stopniu znacznym lub umiarkowanym, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Jest to także możliwe, jeśli zatrudniamy jednego tylko pracownika o wyżej opisanych cechach. Jest to niestety dość rzadki przypadek, ale warto o tym wiedzieć.
Dowiedz się więcej: Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna – czy kasa jest potrzebna?
Częściowe płatności przelewem nie są rozwiązaniem
Zwolnienie z posiadania kasy fiskalnej jest możliwe dla wszystkich przedsiębiorców, którzy nie przekraczają limitu 20 tysięcy złotych rocznie obrotu (lub kwotę wyliczoną proporcjonalnie do okresu prowadzonej działalności). Wyjątkiem są naturalnie ci, którzy zajmują się towarami i usługami wymienionymi wyżej. Otrzymujemy wiele pytań dotyczących podzielenia płatności na gotówkowe i te dokonywane przelewem – czy możliwe jest uniknięcie zakupu urządzenia, pilnując limitu obrotu tylko gotówkowego? Odpowiemy słowami interpretacji indywidualnej sygn. 0114-KDIP1-3.4012.315.2018.2.MT, z 24 sierpnia 2018 roku.
„Kwotę obrotu uprawniającą do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących określa się sumując całą sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. […] Do obrotu wlicza się zatem sprzedaż ze wszystkich czynności wykonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych (wszystkie rodzaje działalności).”
Musimy więc skrupulatnie rozliczać wszystkie swoje obroty, chcąc skorzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej. Po ich przekroczeniu konieczny jest zakup chociażby kasy fiskalnej mobilnej – najlepiej zainwestować już w model online.
Warto pamiętać o swoich prawach i obowiązkach względem Urzędu Skarbowego. Jeśli jest to możliwe, warto skorzystać ze zwolnienia. Z drugiej strony pamiętajmy, że dobrze dobrane urządzenie będzie nam służyć nie tylko do prowadzenia ewidencji celem rozliczania się z podatków, ale i umożliwi sporządzanie wielu wartościowych raportów, a także kontrolowanie obrotów za pomocą chmury danych – jak na przykład ma to miejsce w kasach fiskalnych Novitus.