
Większość przedsiębiorców, którzy prowadzą sprzedaż towarów lub usług osobom, które nie prowadzą działalności gospodarczej, jest zobowiązanych ewidencjonować transakcje na kasie fiskalnej. Czy możliwe jest uniknięcie tego obowiązku poprzez wystawianie zamiennie faktury? Jak najbardziej możliwe jest wystawienie klientowi – także na jego prośbę – faktury. Czy więc faktura zamiast paragonu jest rozwiązaniem dla osób, które nie chcą kupować nowego urządzenia?
Zwolnienie z konieczności ewidencjonowania na kasie fiskalnej
Zwolnienie z konieczności korzystania z kasy fiskalnej dzieli się na dwa rodzaje:
- podmiotowe,
- przedmiotowe.
Pierwsze z nich dotyczy wielkości uzyskiwanych obrotów w roku podatkowym. Jeśli przedsiębiorca uzyskuje mniej niż 20 tysięcy złotych rocznie obrotu, nie musi kupować kasy fiskalnej. Drugi typ zwolnienia obowiązuje wówczas, gdy handluje się towarami czy usługami wykazanymi w załączniku Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.12.2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Są to m.in.:
- sprzedaż energii elektrycznej,
- usługi kanalizacyjne,
- transport świadczony przez gminę,
- usługi pocztowe i kurierskie,
- usługi telekomunikacyjne.
W załączniku nie są wymienione standardowe towary i usługi, które mogą być sprzedawane przez każdego z nas. Liczba osób, które mogą więc skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego, jest dość niewielka.
Faktura zamiast paragonu – czy to jest rozwiązanie?
Bardzo często można spotkać się z procedurą wystawiania klientowi faktury zamiast paragonu – niezależnie od tego, czy był o to proszony, czy nie. Czy umożliwia to zwolnienie z drukowania potwierdzeń na kasie fiskalnej? Niestety nie. By można było zrezygnować z kupna kasy fiskalnej, podatnik musi spełnić łącznie aż trzy warunki:
- otrzymać wynagrodzenie za pracę lub towar za pośrednictwem banku, poczty lub SKOK-u,
- mieć dowód sprzedaży, który jednoznacznie opisuje wykonaną czynność lub sprzedany towar,
- sprzedaż nie może dotyczyć niektórych produktów i usług wymienionych w Rozporządzeniu.
Lista tych produktów i usług nie jest bardzo długa, ale sprawia ona, że kasa fiskalna dla lekarza czy kasa fiskalna dla prawnika staje się niezbędna już od pierwszej, dokonanej transakcji.
Kiedy można wystawić fakturę?
Fakturę dla klienta, który nie prowadzi działalności gospodarczej, można wystawić zawsze. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by każda transakcja kończyła się wystawieniem takiego dokumentu. Nie oznacza to jednak, że zwalnia nas to z konieczności wydrukowania paragonu po zaewidencjonowaniu sprzedaży na kasie. Zamiast jednak do rąk klienta, powinien zostać na trwale podpięty do duplikatu faktury i trafić do księgowości. Jeśli jednak chcemy skorzystać ze zwolnienia, do którego uprawnia nas spełnienie powyższych trzech punktów – nie musimy dokumentować sprzedaży za pomocą faktur. Nie ma jednak przeciwwskazań, jeśli jest nam tak wygodnie.
Niestety nie możemy zastąpić kasy fiskalnej druczkiem z fakturami. Jak najbardziej mamy prawo do wystawiania takowych, a nawet obowiązek – jeśli klient nas o to poprosi. Pamiętajmy jednak, że mamy w tym wypadku dwa dokumenty sprzedaży, które musimy wprowadzić do księgowości. To podwójny obowiązek i podwójna możliwość popełnienia błędu. Wiele kas fiskalnych online stanowi nie lada pomoc w prowadzeniu biznesu. Warto się o tym przekonać.