Opublikowano Dodaj komentarz

Brak warunków technicznych kas fiskalnych po 1 maja – co dalej?

brak warunków technicznych kas fiskalnych

Jak widać, pandemia wpłynęła na pracę nie tylko przedsiębiorców, ale także ustawodawcy. Od 1 maja 2021 roku nie mamy w Polsce obowiązujących wymagań technicznych, jakie muszą spełnić kasy fiskalne. O co chodzi i co się stało? Czy brak warunków technicznych kas fiskalnych wpłynie na codzienne biznesy?

Ustawa o warunkach technicznych – co to jest i co zawiera?

Mowa o Rozporządzeniu Ministra Przedsiębiorczości z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. W Rozporządzeniu znajdują się wszelkie parametry techniczne, które kasy fiskalne muszą posiadać. Znajdziemy tam chociażby zapisy o:

  • niezbędnych elementach konstrukcyjnych urządzenia,
  • metodach zabezpieczeń przed niepowołanym dostępem do wnętrza kasy,
  • warunki pracy pamięci fiskalnej,
  • sposób zapisu danych w pamięci,
  • parametry taśm paragonowych,
  • niezbędne funkcjonalności kasy.

Takich elementów wymienionych w ustawie jest dużo, dużo więcej. Są tam też wzory książki kasy, zgłoszeń i innych dokumentów niezbędnych do użytkowania urządzenia. Rozporządzenie straci jednak moc z dniem 1 maja 2021 roku i niestety nie wydano nowego. Co to oznacza?

Konsekwencje braku warunków technicznych kas fiskalnych

Dla przedsiębiorców korzystających z kas fiskalnych na szczęście brak takiego Rozporządzenia w niczym nie przeszkadza. Jeśli ktoś już kupił urządzenie jakiś czas temu, to może w dalszym ciągu z niego korzystać tak, jak robił to wcześniej. Nie ma także wpływu ogólnie na kasy, dla których wydano już potwierdzenie spełniania warunków technicznych. Producenci i dostawcy rozwiązań fiskalnych mogą sprzedawać kasy, które uzyskały wcześniej takie potwierdzenie. Problem pojawia się w przypadku ich braku. Nie ma fizycznej możliwości zgłoszenia się do Głównego Urzędu Miar celem uzyskania dokumentu, bo nie ma Rozporządzenia, z którym można by porównać funkcjonalności urządzenia. W przypadku pełnej zgodności urządzenia z tzw. kasą wzorcową, nie ma problemu. Problem pojawia się chociażby przy chęci wypuszczenia na rynek nowej kasy lub sprowadzenia takiej z zagranicy.

I co dalej?

Ustawodawca wskazuje, że brakujące przepisy zostaną sporządzone tak szybko, jak to możliwe. Kiedy można się będzie ich spodziewać? Z pewnością nie nastąpi to szybko. Prace jeszcze trwają, ale z racji tego, że są to przepisy techniczne, muszą zostać zweryfikowane i uznane przez Komisję Europejską. Minimalny czas trwania takiej procedury to 3 miesiące. Potem trzeba Rozporządzenie opublikować i dać standardowy czas 14 dni na wejście w życie. Raczej nie ma się co spodziewać nowej ustawy przed IV kwartałem 2021 roku. To bardzo niefortunna informacja dla wszystkich producentów i importerów kas fiskalnych, która może oznaczać duży przestój w działalności i wypuszczaniu na rynek nowych rozwiązań. Biorąc pod uwagę, że za 2 miesiące wielu przedsiębiorców będzie zmuszonych do wymiany na kasę fiskalną online, jest to tym bardziej zatrważające. Ministerstwo mówi jednak wprost, że nie ma co liczyć na odroczenie obowiązku wprowadzenia kas fiskalnych online od 1 lipca 2021 roku.

NEO ONLINE brak warunków technicznych kas fiskalnych

Sytuacja jest dość niefortunna. Nawalił ustawodawca, który przez 3 lata nie był w stanie przygotować się do zmiany przepisów. Mimo pandemii czasu było aż nadto. Dodatkowy niesmak pozostaje, gdy Ministerstwo Finansów odrzuca wszelkie pomysły o odroczeniu obowiązku rozpoczęcia ewidencjonowania na kasach online, argumentując… długim czasem na przygotowanie się do nowych realiów. Co będzie dalej i czego się można jeszcze spodziewać? Zobaczymy.

Dodaj komentarz