Wielkimi krokami zbliża się termin wymiany urządzeń fiskalnych na nowe modele, które posiadają funkcjonalność łączenia się z CRK. Choć z jednej strony Rozporządzenie wydaje się dość jasne i klarowne, to z drugiej cały czas wywołuje wiele pytań i kontrowersji. Niestety, mimo iż pozostały nieco ponad 2 miesiące do dnia wymiany, nie wszyscy przedsiębiorcy są w stanie powiedzieć, czy dotyczy ich obowiązek zmiany kasy fiskalnej. Dzisiaj więc przeanalizujemy sytuację fizjoterapeutów. Czy kasa fiskalna online w gabinecie fizjoterapeutycznym jest wymagana od 1 lipca 2021?
Kasa fiskalna online – kto musi ją wymienić?
W Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 10 czerwca 2021 r. w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii możemy przeczytać, że do dnia 30 czerwca 2021 roku ze starych modeli kas fiskalnych mogą korzystać firmy świadczące usługi:
- fryzjerskie,
- kosmetyczne i kosmetologiczne,
- budowlane,
- w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i stomatologów,
- prawnicze,
- służące poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.
Rozporządzenie to przedłuża o pół roku dotychczasowe terminy. Pierwotnie wyżej wymienione branże powinny były wymienić urządzenia do 1 stycznia 2021 roku.
Kasa fiskalna online w gabinecie fizjoterapeutycznym – jak to jest?
W powyżej przytoczonym fragmencie Rozporządzenia nie ma mowy wprost o fizjoterapeutach. Jednak mogą się oni kryć pod jednym z dwóch punktów: opieką medyczną i poprawą kondycji fizycznej. W pierwszym przypadku możemy prawie na pewno wykluczyć obowiązek wymiany kas fiskalnych przez fizjoterapeutów. Choć jest to zawód bardzo wymagający, a działalność fizjoterapeutyczna jest uregulowana jako działalność lecznicza, a sama osoba fizjoterapeuty jest samodzielnym zawodem medycznym. Nie jest jednak lekarzem, w związku z czym obowiązek wymiany kasy z tego powodu raczej fizjoterapeutów nie dotyczy. Pytanie jednak co w przypadku obiektów świadczących usługi poprawiające kondycję fizyczną? Jakby nie patrzeć, jak najbardziej tego typu usługi służą właśnie temu. Dlatego też pewien przedsiębiorca wystosował wniosek o interpretację indywidualną.
Co o tym wszystkim myśli Ministerstwo?
Dyrektor KIS-u w interpretacji indywidualnej nr 0114-KDIP1-3.4012.149.2021.1.PRM. wskazał, że ustawodawca, pisząc o obiektach służących poprawie kondycji fizycznej, miał na myśli firmy o PKWiU 93.13.10.0, do których zaliczają się:
- centra i kluby fitness,
- siłownie,
- obiekty dla kulturystów.
Fizjoterapeuci nie należą do tego grona. W związku z tym Ministerstwo wydało opinię, że fizjoterapeuta nie musi wymieniać obecnego urządzenia na kasę fiskalną online.
Przypominamy, że jest to jedynie interpretacja Ministerstwa Finansów w odpowiedzi na konkretną sytuację jednego przedsiębiorcy. Można z niej korzystać, ale nie daje ona gwarancji, że w nieco odmiennym przypadku byłaby ona inna. W razie wątpliwości, lepiej jest wystąpić o własną interpretację.