Ostatnio bardzo dużo pisaliśmy o możliwościach uniknięcia instalacji kasy fiskalnej w przypadku sklepów internetowych. Omawialiśmy też limity sprzedaży uprawniające do zastosowania zwolnienia podmiotowego. Dzisiaj trochę opowiemy o ciekawym przypadku firmy usługowej, która przyjmuje na miejscu klientów nieprowadzących działalności gospodarczej. Okazuje się, że świadczenie usług i płatność BLIK-iem nie powoduje obowiązku wystawiania paragonu!
Przykład z życia wzięty
Weźmy na tapetę interpretację 0111-KDIB3-2.4012.606.2022.2.ASZ z dnia 22.11.2022 roku. Zgodnie z opisaną tam sytuacją, właścicielka przedsiębiorstwa prowadzi gabinet usług psychoterapeutycznych i przyjmuje swoich pacjentów na miejscu. Z początku korzystała z prawa do zwolnienia z posiadania kasy fiskalnej na podstawie zwolnienia do limitu obrotu wynoszącego 20 tysięcy złotych. Po tym czasie jednak, chcąc przyjmować płatności na miejscu gotówką lub kartą, co do zasady musiałaby zafiskalizować nowe urządzenie i wydawać paragony. Okazuje się jednak, że jest wyjście z tej sytuacji, które jest tylko odrobinę uciążliwe dla klientów, ale może jednak nie aż tak.
Zwolnienie podmiotowe ze względu na płatność
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2023 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących w załączniku, w sekcji II i w pozycji 37 wskazuje, że podstawą do zastosowania zwolnienia jest świadczenie usług w przypadku otrzymania płatności za pośrednictwem:
- banku,
- poczty,
- SKOK-u.
Drugim warunkiem jest, że z dowodów wpłaty i ewidencji musi jednoznacznie być wiadomo, jakiej transakcji wpłata ta dotyczyła. Konieczne jest więc uzupełnienie tytułu takiego przelewu o niezbędne dane, jak imię i nazwisko czy rodzaj świadczonej usługi. Bardzo prostą metodą uniknięcia obowiązku fiskalizacji kasy fiskalnej online jest prośba o płatność przelewem, na przykład przed wizytą. Można w tym celu korzystać z platform do obsługi rezerwacji, które mogą integrować się np. z operatorami płatności. No dobra, a jak ma się do tego BLIK?
Świadczenie usług i płatność BLIK-iem
Chociaż płatność kartą – choć przechodzi przez bank i także doskonale odzwierciedla daną transakcję – jest uznana przez KAS jako płatność gotówką, to w przypadku BLIK-a interpretacja jest już zupełnie inna. To w interpretacji jest uznawane jako przelew. Pisaliśmy o tym jakiś czas temu. Oznacza to, że jeśli pacjent w trakcie wizyty dokona płatności właśnie w ten sposób, transakcja nie będzie musiała być ewidencjonowana na kasie i można zastosować zwolnienie przedmiotowe.
BLIK to bardzo ciekawy wytrych, który sprawia, że nie ma konieczności fiskalizacji kasy fiskalnej. Jednakże trzeba pamiętać, że dotyczy to tylko i wyłącznie świadczenia usług. Co do towarów także jest taka możliwość, ale tutaj jest jeszcze jedno obostrzenie – produkt musi zostać wysłany pocztą lub firmą kurierską. Raczej więc żaden klient nie pofatyguje się do sklepu, żeby zapłacić na miejscu i tak czy siak czekać na dostawę.