Opublikowano Dodaj komentarz

Działalność sezonowa a kasa fiskalna – czy konieczne jest jej stosowanie?

działalność sezonowa a kasa fiskalna

Na dworze robi się coraz cieplej i powoli zbliżają się wakacje. Oznacza to, że wszyscy przedsiębiorcy, którzy prowadzą swoją działalność przez kilka miesięcy w roku, w tym właśnie okresie, właśnie przygotowują się do otwierania swoich podwojów. Czy w takich przypadkach konieczne jest także odkurzenie swoich urządzeń fiskalnych? Działalność sezonowa a kasa fiskalna – jak wygląda sytuacja?

Działalność sezonowa, czyli jaka?

Pod hasłem działalności sezonowej kryją się wszystkie przedsiębiorstwa, które swoje towary i usługi dostarczają jedynie przez kilka miesięcy w roku, na przykład w lecie lub zimie, razem z napływem turystów. Działalności sezonowe są szczególnie często obserwowane na przykład w miejscowościach turystycznych. Dotyczy to np.:

  • oferowania krótkotrwałego wynajmu domków,
  • obiektów gastronomicznych, szczególnie typu food truck,
  • obozowisk dla dzieci,
  • sprzedaży pamiątek.

Czy w takich przypadkach posiadanie kasy fiskalnej jest konieczne?

działalność sezonowa a kasa fiskalna

Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna w działalności?

Ewidencjonowanie za pomocą kasy fiskalnej jest niezbędne w przypadku prowadzenia sprzedaży towarów i usług osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej. Ponieważ zazwyczaj właśnie tacy nabywcy pojawiają się na wakacjach, można by założyć, że kasa fiskalna jest niezbędnym urządzeniem. Okazuje się jednak, że możliwe jest zastosowanie całego szeregu zwolnień.

Działalność sezonowa a kasa fiskalna – zwolnienie podmiotowe

Ministerstwo Finansów umożliwia skorzystanie ze zwolnienia ze stosowania kasy fiskalnej. W Rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, w § 3 ust. 1, można przeczytać, że zwolnienie jest możliwe, jeśli podatnik w poprzednim roku podatkowym nie przekroczył kwoty sprzedaży wynoszącej 20 tysięcy złotych. Choć jest to dość niewielka wartość, która przez długi czas nie była zwiększana, czasem jest ona wystarczająca do zastosowania zwolnienia. Szczególnie w przypadku oferowania np. pamiątek.

Zwolnienie przedmiotowe – co to jest?

Przepisy pozwalają też na zastosowanie zwolnienia przedmiotowego związanego z rodzajem prowadzonej działalności. W tym samym rozporządzeniu Minister wymienia:

  • usługi noclegowe i towarzyszące, które są oferowane przez hotele, motele i podobne obiekty,
  • obozowiska dla dzieci,
  • usługi krótkotrwałego zakwaterowania.

Firmy oferujące właśnie tego rodzaju usługi mogą zastosować zwolnienie z posiadania kasy fiskalnej, pod warunkiem udokumentowania transakcji za pomocą faktury imiennej.

Kogo nie dotyczy zwolnienie z kasy fiskalnej?

Trzeba jednak pamiętać, że niektóre działalności są niejako „z urzędu” wykluczone z możliwości zastosowania jakiegokolwiek zwolnienia. Są to działalności, które oferują:

  • sprzęt fotograficzny,
  • wyroby z metali szlachetnych,
  • napoje alkoholowe,
  • wstęp do wesołych miasteczek,
  • usługi gastronomiczne.

Te rodzaje działalności muszą korzystać z kasy fiskalnej już od pierwszej transakcji.

kasa fiskalna w działalności sezonowej

Co w przypadku utraty prawa do zwolnienia?

Na przykład w przypadku przekroczenia kwoty obrotu wynoszącej 20 tysięcy złotych, przedsiębiorca musi wyposażyć się w kasę fiskalną. Ma na to dwa miesiące po zakończonym miesiącu, w którym limit ten został przekroczony.

Jeśli prowadzić działalność sezonową i wiesz, że raczej przekroczysz ten dość niewielki limit uprawniający do zwolnienia podmiotowego, zacznij rozglądać się za urządzeniem dostosowanym do swoich potrzeb. Nie muszą to być duże kasy. Bardzo popularne są, oferowane oczywiście u nas, niewielkie i mobilne kasy fiskalne online.

Dodaj komentarz