Opublikowano Dodaj komentarz

BLIK a zwolnienie z kasy fiskalnej – czy jest możliwe?

blik a zwolnienie z kasy fiskalnej

Niejednokrotnie pisaliśmy o tym, że fiskus różnie podchodzi do zapłaty kartą płatniczą za towary i usługi. Czasem traktuje je jako transakcje gotówkowe, czasem bezgotówkowe. Co jednak w przypadku BLIK-a? Jak traktowana jest ta forma dokonywania płatności i czy możliwe jest uzyskanie zwolnienia z kasy fiskalnej? BLIK a zwolnienie z kasy fiskalnej – czy jest możliwe?

Przypadek pewnego przedsiębiorcy

Poniżej opisana sytuacja została opisana w niedawno opublikowanej interpretacji wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą oferuje usługi psychoterapeutyczne zwolnione z podatku VAT dla klientów indywidualnych, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. Oferuje możliwość płatności BLIK-iem. Czy istnieje możliwość, by nie musiał instalować kasy fiskalnej? Okazuje się, że tak!

Kiedy przedsiębiorca może zrezygnować z kasy fiskalnej?

Przedsiębiorca nie musi korzystać z kasy rejestrującej, jeśli prowadzi dokładną ewidencję płatności, która jednoznacznie wskazuje, jakiej konkretnie usługi dotyczyła. Płatność ta musi zostać dokonana za pomocą banku lub SKOK-u. Dodatkowo, przedmiot jego działalności nie może obejmować usług wymienionych w § 4 ust. 1 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. W przypadku usług są to na przykład:

  • przewozy pasażerskie,
  • naprawy pojazdów silnikowych,
  • doradztwo podatkowe,
  • usługi fryzjerskie i kosmetyczne,
  • mycie samochodów.

Usługi psychoterapeutyczne nie należą do żadnej grupy wymienionych w ustawie.

integracja kas fiskalnych z terminalami

BLIK a zwolnienie z kasy fiskalnej

Okazuje się, że BLIK jest traktowany przez skarbówkę tak samo jak przelew. Oznacza to, że możliwe jest zastosowanie zwolnienia przedmiotowego z posiadania kasy fiskalnej. Warunkiem jest, że przelew musi być wykonany na rachunek bankowy, a nie na telefon. Niezbędne jest także dalsze wykonywanie prawidłowej ewidencji. Nie ma więc konieczności fiskalizacji kasy fiskalnej online.

W związku z tym, jeśli psychoterapeuta spełnia powyższe warunki, może zwolnić się z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej, gdy płatność za jego usługi jest dokonywana za pośrednictwem BLIK-a. Jednocześnie musi on jednak prowadzić ewidencję dokumentującą zapłatę, z której wynika, jakiej usługi dotyczyła. Interpretacja ta jest także w mocy w przypadku innych działalności, które nie są zakazane ustawą. Pamiętajmy, że BLIK jest także formą zapłaty bezgotówkowej. Spełniony jest więc warunek umożliwienia klientowi płatności bezgotówkowej.

Poniżej link do całej interpretacji Dyrektora KIS: Interpretacja indywidualna z 21 listopada 2022 r., sygn. 0111-KDIB3-2.4012.606.2022.2.ASZ.

 

Dodaj komentarz