Od 1 lutego 2022 roku w życie weszła masowa, antyinflacyjna obniżka stawek VAT na wiele produktów. Zmiana ta ma trwać przez 6 miesięcy, a więc do końca lipca 2022 roku. Co to oznacza dla zwykłego przedsiębiorcy? Dodatkowy obowiązek, który bardzo trudno spełnić. Im masz bogatszy asortyment sprzedaży, tym dłużej zajmie Ci przeprogramowywanie kasy fiskalnej. Masowe zmiany stawek VAT – jak sobie z tym poradzić?
Zmiany stawek VAT – kiedy, co i jak
Od 1 lutego nastąpiło masowe obniżenie stawek VAT na wiele produktów. Ze stawki 5% na stawkę 0% spadły:
- mięso,
- ryby,
- przetwory mleczarskie,
- warzywa i owoce,
- zboża,
- niektóre napoje.
Do 0% spadły także środki produkcji rolnej i gaz. Do 8% potaniało paliwo, a do 5% energia elektryczna i cieplna. Niby wszyscy się radują, ale niestety problematyczne może się okazać przeprogramowanie kasy fiskalnej i to w ciągu jednej nocy. Pocieszymy Cię jeszcze bardziej – z nocy na 31 lipca na 1 sierpnia czeka Cię dokładnie to samo. O tyle dobrze, że koniec tego miesiąca wypada w niedzielę.
O co chodzi z tą zmianą stawek na kasach fiskalnych?
Każdy towar lub usługa, które zostają zaprogramowane na kasie fiskalnej, mają przypisaną daną stawkę podatku VAT. Pochodzi ona z tzw. WIS – wiążącej informacji stawkowej. Niestety, w przypadku kas fiskalnych, które nie współpracują z komputerowymi systemami sprzedaży, stawki te trzeba zmieniać pojedynczo. Procedura różni się szczegółami w zależności od producenta danego urządzenia, ale zazwyczaj wygląda to tak: wejdź w produkt, edytuj, wybierz stawkę, zapisz stawkę, wyjdź. Po setnej zmianie powoli można zacząć wariować. Problemem jest też czas. Przy optymistycznych wiatrach, modyfikacja jednego wpisu zajmie Ci pół minuty. Niby niedużo, prawda? Ale teraz pomyśl, ile masz towarów spożywczych na półkach. Sto? Dwieście? Tysiąc? A zmiany stawek VAT trzeba dokonać po zamknięciu sklepu i zamknięciu dnia rozliczeniowego na kasie fiskalnej.
Masowe zmiany stawek VAT – jak się przygotować?
To już któraś z kolei zmiana stawek VAT, którą ostatnio trzeba było wykonać. Ba, za pół roku czeka nas kolejna. Jak się do tego przygotować, by nie spędzić pół nocy przed ekranikiem urządzenia? Najlepiej już wcześniej umówić się z serwisem kas fiskalnych. Z chęcią pomożemy Ci przeprogramować kasę. Mamy wprawę, więc pójdzie nam szybciej. 😉 Pamiętaj tylko, by nie zostawiać zlecenia dla nas na ostatnią chwilę, bo możemy nie dać rady do Ciebie dojechać.
Zapasowa kasa fiskalna
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wyciągnięcie z szafy zapasowej kasy fiskalnej. Jej posiadanie nie jest obowiązkowe, ale rekomendowane. Jest ona niezastąpiona w przypadku awarii starego urządzenia. A jak nazwać fakt, że nie można dokonać sprzedaży z powodu błędnych stawek VAT? Dlatego już na zapas warto zacząć przeprogramowywać zapasową kasę, by w dniu zmiany stawek, zwyczajnie uruchomić drugie urządzenie i na spokojnie zacząć programować to podstawowe – na przykład przez pół godzinki dziennie przez kilka dni. To rozwiązanie jest jednak obarczone dość niewielkim, ale za to bardzo bolącym ryzykiem. Jeśli w trakcie przeprogramowywania kasy zapasowej, kasa podstawowa ulegnie awarii, Twój biznes niestety stanie do momentu prawnej zmiany stawek.
Masowe zmiany stawek VAT to także doskonały moment dla osób, które myślały już wcześniej o zakupie nowej kasy fiskalnej. Wystarczy umówić się na fiskalizację przed dniem obniżenia lub podwyższenia stawek i poprosić o zaprogramowanie już nowych wartości. Wówczas, takiego 1 sierpnia otworzysz sklep bez obaw z całkowicie nowym urządzeniem.