Terminal płatniczy jest niemal niezbędnym narzędziem pracy u dostawców towarów i usług wielu branż. Dla niektórych możliwość zapłaty kartą za zakupy jest obowiązkowa. Brak terminala może skutecznie odstraszyć wielu klientów i zniechęcić ich do zaopatrzenia się w konkretnej placówce. Trzeba także pamiętać, że już wkrótce wszystkich przedsiębiorców oferujących swoje dobra osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej, czeka konieczność kupna terminalu płatniczego. Taka jest ustawa, która niedługo wejdzie w życie. Jakie są więc rodzaje terminali płatniczych? Na co warto zwrócić uwagę?
Rodzaje terminali płatniczych: terminale stacjonarne
Najpopularniejsze terminale płatnicze dla wielu firm to urządzenia stacjonarne, które charakteryzują się koniecznością podłączenia do źródła zasilania w celu zapewnienia ciągłości pracy. Są one spotykane zazwyczaj w stacjonarnych placówkach handlowo-usługowych. Terminale te są podłączane do kasy fiskalnej oraz PIN pada, dzięki któremu klient może wpisać kod do karty. Urządzenia te oferują wiele standardów komunikacyjnych, w tym: GPRS, Ethernet czy RS232. Dlaczego są one popularne do przyjmowania płatności? Terminale stacjonarne gwarantują także:
- wysoką trwałość i odporność na uszkodzenia,
- prostotę obsługi,
- integrację z systemami kasowymi,
- mniejsze ryzyko pomyłek ze strony kasjera,
- szybkość dokonania transakcji.
Przykładem takiego terminalu stacjonarnego jest Ingenico Desk 3200 z 2,7-calowym wyświetlaczem i możliwością płatności w trybie NFC, dzięki czemu można zapłacić także telefonem. To jedno z najpopularniejszych rozwiązań na rynku.
Terminale mobilne, idealne do pracy w terenie
Niektóre rodzaje terminali płatniczych umożliwiają bezproblemową pracę w terenie. Mowa o urządzeniach mobilnych, które są wyposażone w pojemne akumulatory wytrzymujące nawet kilka godzin pracy. Wyróżniają się przede wszystkim:
- niewielkimi rozmiarami,
- wytrzymałą konstrukcją,
- ładowaniem za pomocą gniazda micro-USB,
- komunikacją za pomocą sieci komórkowej lub WiFi.
Mobilny terminal płatniczy jest szczególnie atrakcyjny w biznesach „plenerowych”, w których następuje dojazd do klienta. Rozwiązanie jest często stosowane również w gastronomii: gość nie musi wstawać od stolika, by uiścić płatność. Przykład takiego urządzenia? Terminal mobilny Ingenico Move 3500, który zapewnia dodatkowe funkcjonalności typu: Cash Back, DCC czy MOTO. Bez trudu można zapłacić BLIK-iem czy poprzez Google Pay. Warte uznania jest także opcja zainstalowania dwóch kart SIM. To obowiązkowa opcja, jeśli czasem zdarza Ci się „wyjść z zasięgu” jednego operatora komórkowego.
PIN pady – niby nie terminale, ale bezgotówkowo zapłacisz
PIN pady to niewielkie klawiatury z ekranem do wpisywania numeru PIN karty po dokonaniu zakupów. Jak to działa? Są podłączane specjalnymi kabelkami do systemu kasowego, dzięki czemu bezpośrednio przetwarza wszystkie informacje. Przy takim połączeniu nie ma kasy fiskalnej, a jest drukarka, która odpowiada za wydruk paragonów. Samą integrację przeprowadza dostawca danego systemu kasowego – przedsiębiorca nie musi się niczym martwić. Gdzie sprawdza się takie rozwiązanie? Przede wszystkim w bardzo dużych placówkach handlowo-usługowych: sklepach, supermarketach czy hipermarketach. Mogą to być również większe restauracje czy hotele, w których zainstalowano system POS. Ingenico Lane 3000 obsługuje niemal wszystkie metody płatności.
Już za kilka miesięcy posiadania terminalu płatniczego stanie się obowiązkowe – nie jest to powiedziane wprost, ale co prawda nie widzimy innych, sensownych rozwiązań. Dodatkowo każde urządzenie tego typu musi być zintegrowane z kasą fiskalną online. Jeśli do tej pory nie masz w swojej firmie tego niepozornego, ale jakże niezwykle ważnego urządzenia – skontaktuj się z nami. Dzięki nam otrzymasz swój pierwszy terminal za 0 złotych. Do wyboru mamy wiele modeli. Na życzenie zaprezentujemy również wszystkie rodzaje terminali płatniczych. Wybierz rozwiązanie idealne dla Twojego biznesu!