Rejestrując działalność gospodarczą, zastanawiamy się, kiedy potrzebna jest kasa fiskalna. O ile będziemy współpracować jedynie z innymi firmami, nie mamy, ani obowiązku, ani potrzeby zakupu tego urządzenia. Inaczej sprawa wygląda, jeśli naszymi klientami mają być osoby prywatne – ot, tacy przechodnie, którzy mogą do nas wejść z ulicy i kupić produkt lub usługę. Wtedy kasa fiskalna najprawdopodobniej będzie nam potrzebna.
Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna – wymogi bezwzględne
Kasę fiskalną najlepiej zakupić jeszcze przed założeniem działalności, jeśli będziemy zajmować się sprzedażą:
- gazu płynnego i paliw silnikowych,
- silników spalinowych lub ich części,
- nadwozi do pojazdów silnikowych, przyczep, naczep oraz innych pojazdów bez napędu,
- części i akcesoriów do pojazdów silnikowych,
- sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego,
- sprzętu fotograficznego,
- wyrobów z metali szlachetnych,
- wyrobów tytoniowych,
- napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2%,
- perfum i wód toaletowych.
Dotyczy to także prowadzenia usług:
- przewozów pasażerskich za pomocą pojazdów silnikowych,
- naprawy i wykonywania przeglądów pojazdów silnikowych i motorowerów,
- wulkanizacyjnych,
- prawniczych,
- medycznych,
- doradztwa podatkowego,
- gastronomicznych w stacjonarnych placówkach,
- fryzjerskich i kosmetycznych,
- wstępu na przedstawienia cyrkowe, dyskoteki, sale taneczne i wesołe miasteczka,
wymiany walut.
Pełną treść rozporządzenia, wraz z wyłączeniami, znajdziemy tutaj.
Kasę fiskalną możemy zakupić nawet przed zarejestrowaniem działalności. Bez problemu da się poprosić o fakturę VAT i rozliczyć ją dopiero po tym, jak znajdziemy się w CEIDG. Pamiętajmy, że już pierwsza transakcja musi znaleźć się na kasie. Jeśli jednak zamierzamy prowadzić niewielki sklep internetowy lub stacjonarny i świadczyć usługi inne, niż te wymienione wyżej, kasa fiskalna nie jest nam na samym początku potrzebna.
Kiedy kasa fiskalna nie jest potrzebna?
Kasa fiskalna nie jest z kolei potrzebna osobom, które prowadzą następujące działalności:
- sprzedają towary, za które zapłata została dokonana za pośrednictwem banku lub poczty,
- są dostawcami usług telekomunikacyjnych,
- sprzedają usługi finansowe lub ubezpieczeniowe,
- sprzedają usługi edukacyjne.
Jak widać, prowadząc sklep internetowy z płatnościami jedynie poprzez przelew bankowy, nie musimy w ogóle instalować kasy fiskalnej. Bardzo ciekawie sytuacja przedstawia się dla lekarzy i prawników. Od 2015 roku zostali oni objęci bezwzględnym obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej, chyba że… prowadzą swoją działalność przez Internet lub telefon. Jeśli jednak specjalista tej dziedziny zdecyduje się na stacjonarne świadczenie usług i zapłatę za nie jedynie przez płatności przelewem na swoje konto, także może skorzystać ze zwolnienia. Może to jednak dość znacznie wpłynąć na ilość naszych klientów. W końcu nie wszyscy przed wizytą są w stanie dokonać płatności poprzez bank. Inni zwyczajnie wolą gotówkę. W takich sytuacjach najlepiej jest się jednak zdecydować na kasę fiskalną dla lekarzy lub kasę fiskalną dla prawników.
Warunek zwolnienia związany z wysokością obrotu
Moment, kiedy potrzebna jest kasa fiskalna, w dużej mierze zależy od osiąganego przez nas obrotu. Zwolnienie uzyskujemy, jeśli w ciągu danego roku nie przekroczymy obrotu netto wynoszącego 20 tys. złotych. Obrotem netto rozumiemy zarówno sprzedaż, jak i kupno towarów, bez wliczania podatku VAT. Kwota ta jest liczona dla osób nieprowadzących własnej działalności gospodarczej. Jeśli przykładowo w danym roku osiągnęliśmy obrót w wysokości 50 tys. złotych, z czego jedynie 10 tysięcy zostało nam „nabite” przez osoby prywatne, to nie musimy instalować kasy fiskalnej. Pojęcie obrotu jest dość skomplikowane, jednak najczęściej w praktyce nie kupujemy niczego od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, a jedynie sprzedajemy im nasze towary i usługi. Stąd bardzo często, choć nie zawsze, kwota obrotu netto będzie tożsama z kwotą sprzedaży netto. W momencie przekroczenia magicznego progu 20 tysięcy złotych musimy zdecydować się na zakup kasy fiskalnej. Warto przy tym wiedzieć, że w przypadku otwarcia działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego, stosuje się zasadę proporcjonalności. Dla firmy rozpoczynającej sprzedaż swoich produktów i usług 1 lipca próg zwolnienia wynosi więc jedynie 10 tys. złotych.
Kiedy musimy kupić kasę fiskalną?
Obowiązek ewidencjonowania transakcji na kasie fiskalnej powstaje w 2 miesiące po przekroczeniu kwoty 20 tysięcy złotych netto obrotu. Jeśli więc okazałoby się, że w maju przekroczyliśmy tę kwotę, to od 1 sierpnia wszystkie zakupy naszych klientów prywatnych muszą się znaleźć na kasie fiskalnej. Nawet jeśli limit zostałby przekroczony w grudniu, to i tak w marcu musimy mieć zainstalowane urządzenie.
Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna – przepisy w 2019 roku
Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna według nowych przepisów wchodzących w życie 1 stycznia 2019 roku? Zmiana rozporządzenia tyczy się jedynie podmiotów, dla których stosowanie urządzenia jest konieczne już od pierwszej transakcji. Na liście znajdą się takie działalności jak:
- transport pasażerski pojazdami napędzanymi siłą mięśni ludzkich lub ciągniętymi przez zwierzęta,
- utrzymywanie porządku w budynkach i zagospodarowywanie terenów zielonych,
- przyjmowanie należności przez rewizorów z tytułu braku biletów,
- transport wykonywany przez flisaków na rzece Dunajec.
Pełną listę zwolnień od posiadania kasy fiskalnej wg projektu na 2019 rok znajdziesz tutaj.
To kiedy potrzebna jest kasa fiskalna, dość dokładnie określają przepisy. Z roku na rok lista działalności mogących skorzystać ze zwolnienia maleje. Niedługo każda firma sprzedająca swoje usługi czy towary osobom prywatnym będzie musiała wykorzystywać to urządzenie. Jednocześnie przypominamy o wymogu zainstalowania kas fiskalnych on-line do 1 stycznia 2019 w firmach z branż motoryzacyjnej i paliwowej. Kolejne będą usługi gastronomiczne i hotelarskie.